Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 2008

Příspěvek do měsíčníku Města Kolína " Zpravodaj ":

 

Zdravíme z Alíkova čtenáře psího zpravodajství a přejeme svěží jarní vlání.

 

DDM Kolín a Psí útulek Kolín pořádají 11. května 2008 od 14.00 charitativně zábavné odpoledne pod názvem " Přes pohádky do útulku za zvířátky " aneb " Pohádkový den, jak má být ".  Místem konání jsou Borky v Kolíně na Zálabí.

 

Zápisné: dospělí - 20 Kč + malý dárek pro pejsky z útulku, děti - 40 Kč + malý dárek pro pejsky z útulku.

 

Malým dárkem je myšleno krmení, pamlsky, finanční příspěvek, deka, apod.

 

Trasa, kde bude možno soutěžit spolu s pohádkovými postavičkami je zahájena u Stap Baru, pokračuje k psímu utulku, kde každý zapsaný účastník obdrží svačinu v podobě vuřtíku, který si sám opeče na místním ohništi a limonádu a šup, zpět druhou trasou. Konec trasy je u Stap Baru, kde bude akce zakončena předáním  odměn  a  diskotékou s Lubošem Votroubkem.

Během trasy děti navštíví 15 pohádek, kde po splnění zapeklitě zapeklitého úkolu obdrží osvědčení o absolvování a může pokračovat k jiné pohádkové postavičce .Během trasy děti rovněž budou řešit 10 hádanek a rébusů.

Bližší informace:
Petra Pokorná, pokorna.petra@ddmkolin.cz, 321 712 939
Alice Kubíčková, útulek@tsmk.cz, 321 715 220

 

..................................................................................................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V druhé polovině dubna budou čekat na nový domov voříšci: Křemílek, Vochomůrka, Rákosníček, Rumcajs, Edudant, Francimor, Skřítek, Marjánka, Mančinka a Rozárka - to vše potomci jedné psí mamky, kteří se narodili u nás v útulku na konci února. Jejich statečná maminka si za vzorný bezproblémový odchov tolika malých loupežníků zaslouží metál a rozhodně odpočinek, nejlépe u svého pána. Berte to, prosím, milí čtenáři,  jako výzvu a proměňte svou životní šanci.

 

Vzhledem ke skutečnosti, že Psí útulek v Kolíně patří pod nového provozovatele - Správu městských sportovišť Kolín, a.s., došlo ke změnám některých důležitých údajů, které níže uvádím:

 

E-mail: utulek@smsk.cz

 

Bankovní účet, na který můžete zasílat finanční dary, za které vám děkujeme: 

 

KB 35-9877610287/0100, variabilní symbol: 35

 

Místo činu se nemění, jsme stále útulek na mýtince za lesem a na rozdíl od hostinského z  HOSPODY NA MÝTINCE  Járy Cimrmana - pánů Svěráka a Smoljaka, jsme moc rádi, když k nám vážíte cestu.

 

Zdraví Alíkovští.

 

 

 

 

 

 

 Příspěvek do květnového Zpravodaje:

Zdravím čtenáře alíkovských zpráviček a přeji krásný čas májový.
Byl jednou jeden Alíkov a jeden Dům dětí a mládeže v Kolíně. V Alíkově žila a byla spousta ušatých Alíků a v DDM v Kolíně žila a byla spousta kamarádů, se kterými se velmi dobře vymýšlejí taškařice a psí kusy pro děti a psíky Fíky.
 A tak se stalo, že král s královnou / Luboš Votroubek a Petra Pokorná / za asistence Kašpárka / Alice z Alíkova /, povolali jedné květnové neděle všechny pohádkové bytosti / zaměstnance DDM a psího útulku / do královské služby v Borkách na Zálabí, aby ukázaly zač je toho pohádkový loket a připravily dětem hádanky a pohádkové úkoly. A tak se také stalo.
11. května se obzvlášť vyčasilo. Drak se v jeskyni přejedl, usnul, tudíž nezlobil, princezna si na chvíli oddychla a vše proběhlo v poklidu.  Pohádkové sluncové odpoledne nazvané "Přes pohádky do útulku za zvířátky" navštívilo odhadem 500 poddaných, kteří obdarovali psí královskou kuchyni pěknou hromadou dobrot a do psí královské  pokladny přispěli částkou 3 739 Kč. Za tento obnos nakoupí Kašpárek do Alíkova granule pro pejsky a cinká rolničkou jako poděkování všem, kteří přišli.
Děti soutěžily, běhaly, veselily se, trochu se taky bály a ve finále si zatančily na královském bále pod taktovkou  děda Vševěda.
Druhou květnovou neděli slaví svátek "maminky". S květinami a přáním přišel pan MUDr. Pavel Lebeda, kterému za milou květinovou záplavu děkujeme.
Celá tato veselost vznikla za laskavé podpory sponzorů, které níže uvádím.
 
Poslanecká kancelář Zdeňka Kotouše - poslance za ČSSD
Sodovkárna KOLI - Ing. Vavruška
Město Kolín
Paní Gabriela Kučerová - majitelka restaurace STAP v Borkách
Manželé Podneckých - majitelé fitness TJ Agro v Borkách
 
Všem sponzorům mnohokrát děkujeme.
 
Alíkov má nové letáky, na kterých jsou uvedeny základní informace o útulku. Jsou krásně barevné s foty opravdových obyvatel útulku a vznikly díky laskavosti tiskárny Systemprint Drescher. Velmi záhy se mezi vás rozletí.
Vedení firmy tímto také děkujeme.
 
Snad se všem dětem a pocestným, kteří v neděli zavítali do veselého pohádkového lesa den vydařil. Byl to totiž náš záměr. Pohádkové bytosti odešly do svých pohádek, král, královna a Kašpárek do DDM a Alíkova. A jestli nezemřeli, žijí tam dodnes. Zazvonil zvonec a pohádky je konec.
Krásné dny přeje Alice z Alíkova.
 
 
 
 
Příspěvek do červnového Zpravodaje.
 
 
 
 
Letní pozdrav s vůní malin, jahod, třešní, sena a prázdnin k vám, milí čtenáři, letí z Alíkova.
Máme pro vás jen zprávy přítulné, kamarádské, pohodové, výborné společnice, vhodné do klidného i veselého prostředí a hlavně - i k dětem. Nemějte obavy, klidně se posaďte, otevřete oči - přicházím.
 
Hurá - Křemílek má domov.
 
Maličký voříšek Křemílek, který se narodil v únoru v útulku s vrozenou slepotou našel nový domov. K trvalému pobytu bude přihlášen v obci Kořenice - u Kolína. U nových pánů ho přivítala kříženka jezevčíka, která bude Křemílkovi oporou a ochrankou zároveň. Držte novým majitelům i Křemílkovi palce.

Novým pánům děkujeme, že se Křemílka ujali. V tomto případě jde ruku v ruce radost z pejska spolu s dvojnásobnou starostí a trpělivostí. Přejeme oběma zúčastněným stranám hodně psí radosti a lásky. Hodně pozdravů do Kořenic z Alíkova.

13. května nás Křemílek navštívil se svou novou adoptivní rodinou v čele s chůvou - kříženkou jezevčíka jménem Deysy. O něco povyrostl a má se k světu. Během návštěvy se tulil k Pavlíkovi - nejmladšímu členovi rodiny. Máme radost a pocit, že vše je jak má být.

Psí padesátiny v Alíkově.

Bylo nebylo, za nějakým tím lesem, vodou a pár silnicemi v Sánech slavil pan Vladimír Paták krásné půlstoletí svého života a měl velmi netradiční přání. Nebyly to tři vlasy děda Vševěda ani pták Ohnivák ani půl princezny a království, ale . . . Gratulanti dostali úkol - přinést krmení, dobroty a hračky určené pro psíky z Alíkova. A tak se v Sánech jednu sobotu jedlo, pilo, hodovalo a přímo z hodokvasu se jelo do Alíkova s tažným zařízením za vozem předat pejskům dary k padesátinám Vládi Patáka.
Měli jsme tu čest přivítat celou družinu a převzít milou netradiční nadílku.
Panu Patákovi, jeho ženě Zdeně a všem gratulantům děkujeme.
Oslavenci přejeme, ať se daří i nadále jeho dobrým nápadům, hodně zdraví a štěstí do dalších let.
Děkujeme.
Na fotu stojí oslavenec druhý z leva.
 
Většina návštěvníků útulku je rozesmutnělá z mříží a psích očí za nimi. Někdo nevejde dovnitř, předá něco pejskům na přilepšenou mezi dveřmi.
Věřte, že v psím útulku je více těch věcí veselých nebo méně optimisticky řečeno věcí s lepšími konci a když pomineme fakt, že každý pejsek potřebuje toho svého jednoho jediného pána, musím zkonstatovat, že většina těch našich vrtichvostů je v Alíkově v pohodě. Na mou duši na psí uši.
Není nutno, aby bylo přímo veselo, nemělo by být však smutno, natož aby se brečelo a to nesmíme - rozbuleli bychom i ty naše Alíky.
Přejeme skotačivě-letní náladu a mějte se moc hezky. Zdraví Alice a všichni z Alíkova.
 
 
Zpravodajství ze 14. října do listopadového Zpravodaje:
 
 
Hezký barevný podzim v teplých tónech Vám přejeme všichni z Alíkova.
Pokusím se přehledně popsat alíkovské září, které jsme pojali značně akčně bondovsky.
Magické datum 13. září proběhlo ve sportovním duchu. Postavili jsme vodní labský tým, který reprezentoval Alíkov v Dračích lodích 2008 a přesně podle našich předpokladů jsme dopadli, jak jsme dopadli - tedy na ocásku - předposlední. Startovné hradil každý závodník poměrnou částkou. Děkujeme MUDr. Václavu Navrátilovi, který zasponzoroval 4 závodníky, dále SMSK, a.s., která zajistila dresy, Františkovi Martínkovi-kapitánovi parníku Kolinea, taktéž členovi týmu, který poskytl zázemí na svém plavidle a za psí útulek děkuji všem, kteří svou účastí a silou v pažích reprezentovali Alíkov. Příští rok se těšíme a možná se i polepšíme.
Současně s tímto vodním kláním probíhalo "Hemžení" v Plaňanech - také tradiční velmi milá skautská veselost pro děti, kterou každým rokem pořádají neúnavní manželé Pepa alias Hroch a Markéta Komárkovi. Dobrovolné vstupné, které se vyšplhalo na neskutečných bezmála 5 000 Kč bylo věnováno našemu psímu útulku. Za tuto částku jsme nakoupili krmení, nové misky na vodu, obojky a vodítka. Doklady o zaplacení jsme předali Pepovi a Markétě a touto cestou děkujeme nejen výše zmíněným organizátorům, ale také všem, kteří svou měrou přispěli. Velké díky.
 
20. září jsme se zúčastnili již třetího ročníku tzv. "Snu zvířat" v Praze -Vinoři, největší umisťovací výstavy pro útulky z celé ČR s bohatým doprovodným programem na zvířátkové téma. Tuto taškařici pořádá náš partnerský časopis Planeta zvířat.Do Prahy jsme vezli s nadějí na nalezení nového pána kříženku beagla Fridu. Štěstí stálo při Fridě a opravdu svého nového pána zde nalezla. Domů jsme si přivezli plné auto krmení a chovatelských potřeb - jak je již zvykem z této akce - "Snu zvířat". Pokud vás, milí čtenáři, zajímá více, hledejte na web. stránkách: www.senzvirat.cz.
 
Asi největší psí událostí letošního roku, kterou jsme si dovolili přivést na svět spolu s DDM Kolín byly "Kolínské alíkoviny", pořádané 27. září v Borkách. Vlastně to byl 3. ročník "Voříškiády", ale uznejte, naši alíkovští přátelé, bylo již na čase dousadit se a spočinout - tudíž patřičně celou psí záležitost doladit a nazvat vše pravým jménem tak, aby patřila jen a jen nám, tedy Kolínu. Tak se narodily Kolínské alíkoviny a další roky tomu nebude jinak. Pejsci se svými statečnými pány soutěžili, družili se s kamarády, páníčci se družili mezi sebou, hovořili a podle dosavadních ohlasů se vesměs všichni dobře bavili. Vzácnými hosty byli: "Létající psi" - Michal Roman - mistr Evropy v dogfrisbee 2008, Alena Šmolíková - mistryně ČR v dogdacing 2008 s pejsky Keysy a Jassee Jamesem. Oba dva z Jaroměře. Dále pan Pavel Zvolský - chovatel saňových evropských psů, který dorazil se svým spřežením a velmi trpělivě vozil dětské klienty na vozíku zapřaženém za své čtyřnohé svěřence.
Tímto sobotním odpolednem jsme oslavili Svátek zvířat, který se slaví 4. října ve svátek Sv. Františka z Asisi - patrona zvířat. To celé vzniklo za laskavé podpory Města Kolína, ZOO marketu u Bohouše ve Václavské ulici, pana Zdeňka Kotouše, MUDr. Pavla Lebedy-kandidáta do senátu, ZOO Keysy paní Heleny Kalendové, redakce časopisu Psí kusy, AVE Kolín, pana Františka Straníka, který vše nafotil a o celých Kolínských alíkovinách vytvořil velmi zajímavou fotoreportáž a všem vzkazuje toto:

.... Najděte si své aliky i sebe v netradiční fotoreportáži Františka Stráníka "Alíkoviny 2008"  na webových stránkách http://www.stranik.cz/fotoalik2008 .

Odkaz na tuto fotoreportáž  můžete také nalézt na webových stránkách Psího útulku Kolín https://utulekkolin.estranky.cz/ v položce "Akce pro malé i velké" .

Tímto děkujeme výše zmíněným a hlavně vám, kteří jste se nebáli zapsat se se svým čtyřnožcem do soutěže a projít veškerými nástrahami organizátorů i vám, kteří jste utvořili báječné publikum a dále všem, kteří přispěli Alíkovu psími dobrotami a korunkami, které se spojily v částku 1 600 Kč. Fotoreportáž, o kterou se postarala Petra Pokorná najdete na www.utulekkolin.estranky.cz v menu Akce pro malé i velké. Zde najdete také odkaz na web. stránky pana Františka Stráníka, který svým osobitým a nezaměnitelným způsobem vše okomentoval, za což mu děkujeme. Díky celému ansámblu DDM Kolín za výbornou, mnohokrát prověřenou spolupráci.

Další převratné a šokující zprávy budu muset odsunout na listopad neboť tuším prostorový mantinel a bojím se redakčního šotka cenzuristy, tedy minimálně jej respektuji a musím si udržet jeho náklonost. Nebudu proto zlobit, pokorně zasunu klávesnici pod desku stolu a budu se těšit na příští listopadové alíkopisy. Psí pozdravení tlumočí Alice.

 

Příspěvek do prosincového Zpravodaje:

 

Posíláme pozdrav z alíkovské mýtinky. Pozor, milí čtenáři, máme zprávu s happyendem, ikdyž se to na začátku celého příběhu plného nebezpečí, utrpení, náhod a červů vůbec nezdálo. Ano, čtete správně "červů". Nepatrní kroužkovci sehráli v celé story jednu z hlavních rolí. To bylo tak:
V obci Vrbová Lhota pobíhal několik dní kříženec beagla s velmi vážným zraněním. Charakter zranění  odpovídal sražení pejska vlakem - měl po celém těle lehká povrchová zranění, ale chyběla část přední končetiny. Díky paní Poláchové, místní obyvatelce, byl pes odchycen a umístěn do útulku, kde následovalo okamžité ošetření. Vzhledem k tomu, že se Šlapetkovi, jak byl strakatý invalida trefně, ikdyž lehce cynicky pojmenován, dostalo lékařského ošetření s řádným zpožděním, rána byla nekrotická a hrozila celková sepse. Jediným řešením byla amputace celé hrudní končetiny, což je velmi nákladná operace a intenzivní léčba antibiotiky. Vzhledem k tomu, že pejsek byl mladičký a v dobré kondici, operace se druhý den uskutečnila s tím, že bude financována z finančních darů, které Alíkov postupně nastřádal. K čemu jinému, než k záchraně psího zdraví, no řekněte. Šlapetka se projevoval vlivem stresu agresivně a manipulace s ním byla velmi náročná. Teprve na operačním stole, se zjistilo, že rána je atakována početnou armádou červů. A právě toto červí vojenské tažení s nejvyšší pravděpodobností zbrzdilo rozvoj infekce a přispělo k záchraně Šlapetkova života. Kroužkovci systematicky likvidovali nežádoucí tkáň, tím zbrzdili sepsi a zvýšili šanci pejska na uzdravení.
Děkujeme MVDr. Burešové, která útulku za operaci účtovala nízkou částku. Dále děkujeme rodině Poláchových z Vrbové Lhoty, která následně zafinancovala veškeré veterinární náklady, tedy nejen chirurgický zákrok, ale i ostatní léčbu a posléze našla Šlapetkovi z řad příbuzenstva nový domov. Tomu se říká v Šlapetkově případu ŠTĚSTÍ V NEŠTĚSTÍ.
Rekonvalescence proběhla u malého invalidy bez nejmenších komplikací a čím byl zdravotní stav lepší a lepší, tím byl Šlapetka živější, mazlivější a mazlivější, až byl nejmazlivější na celém světě. Velmi elegantně vyřešil oblast venčení - na procházce v lese se opře o strom, tím vycentruje těžiště a pak už nic nebrání řádnému vyvenčení tak, jak se na pejska sluší a patří.
Ušatý invalida je mlád, zdráv a zase vesel a tak ať mu to vydrží napořád.
Dne 11. listopadu natáčel v Alíkově filmový štáb pořad Chcete mě? s panem Zdeňkem Srstkou. Uveden bude  26. listopadu v 18.45 hodin na ČT 2. 
Více o celém natáčení a některých plánech, které jsme s filmovým štábem a panem Srstkou usnovali poreferuji v příštím vydání Zpravodaje. Vypadá to totiž, že se má Kolín v příštím roce opravdu na co těšit - tedy co se týká alíkovských akcí. Vím, je to krutá strategie, natahovat čtenáře jako kšandy, ale snad mi to do vydání příštího čísla odpustíte. Prosím.
Mějte se hezky a pamatujte, že za Alíky nemusíte do Afriky, že je jich dost v Kolíně, který stojí v pěkné rovině. Krásné dny přeje Alice.
-
-
 
 2009
 
Příspěvek do lednového Zpravodaje:
-
 
 
Naposledy v tomto roce zasedám ke klávesnici, abych rozehrála písmenkový ragtime na psí téma a složila hold všem našim dobrodějkám a dobrodějům, kteří nám po celý rok všemožně pomáhali. Ať donáškou dek, aby bylo pejskům tepleji, tak krmením, aby jim bylo sytěji nebo vyvenčením, aby jim bylo sbobodněji. Zásoby dobrot, kterými obdarováváte pejsky o Vánocích, vystačí každým rokem asi tak do srpna, což je pro Alíkov neuvěřitelná úspora.
 Děkujeme za laskavost všem sponzorům, kteří podpořili akce psího útulku v průběhu celého roku 2008. Díky patří všem organizacím a školám, se kterými kujeme všemožné pikle a společně stále připomínáme existenci Alíkova na mýtince za lesem na okraji společnosti. Velké poděkování patří náhradním majitelům, kteří poskytli domovy našim chlupatým svěřencům. Tím se v některých případech odvážně ponořili do neznámých vod a většinou s notnou dávkou trpělivosti ponor ustáli.
 
Máme pro vás, milí čtenáři vánoční dárek v podobě profesionální fotoreportáže z natáčení pořadu "Chcete mě?", kterou pro nás i vás bez nároku na honorář připravil skalní FANOUŠEK  Alíkova FRANTIŠEK STRÁNÍK. Má to fanouškovství zkrátka od narození dané jménem a my mu tímto děkujeme. Odkaz najdete hned v úvodu na našich webových stránkách nebo přímo na:

http://www.stranik.cz/fotochceteme

Uvidíte alespoň názorně, jak vypadá zákulisí natáčení a jakými úskalími musí filmový štáb, hlavně kameraman, projít, aby  se v televizi objevil krátký záběr třeba jen jednoho Alíka.
Pan Srstka přislíbil účast jako host "Kolínských alíkovin", které budeme pořádat v příštím roce.
Přejeme vám klidné, vanilkové, poctivé, české Vánoce s ladovskou poetikou a purpurou na plotně. Vánoce se spoustou světýlek a dětskou radostí v duši, bez nákupního stresu a půjček na dárky. A na Silvestra pořádný bengál s obřím ohňostrojem, aby se nám všem na rok  2009 zablýskalo na lepší časy.
Za přízeň vám děkují Jára Rajsík, Pavel Světinský, Zdeněk Radoměřský, Alice Kubíčková a hlavně - ALÍCI.
Za alíkovskou PF-ku děkujeme významnému kolínskému výtvarníkovi Jiřímu Vančurovi.
 
-
-
Příspěvek do březnového Zpravodaje:
-
Hezké dny čtenářům alíkovských zpráviček přejí všichni z útulku.
Trochu jsem minulý měsíc lajdala a rajzovala po světě a tudíž prošvihla termín odevzdání "psího zpravodajství". Zkusím tedy trochu napravit svou reputaci - opět z domácího vězení a dovolím si vás atakovat několika novoročními informacemi, které vám rozhodně nesmí uniknout. Děkuji za pochopení.
V roce 2008 jsme přijali do útulku 270 pejsků. Pro 72 chlupáčů si přišli původní majitelé a ostatním byl nalezen nový domov z řad tzv. majitelů náhradních. V evidenci máme i pár smutných případů. Myslím tím momenty, kdy bylo nevyhnutelné uspání pejsků, jejichž celkový a zdravotní stav se neslučoval se životem nebo uspání silně agresivního psa, jehož povahu se nepodařilo ani po dvou letech usměrnit a byl silně nebezpečný i ošetřovatelům, kteří s ním byli denně ve styku. I takové případy je potřeba zmínit neboť nejsou jen ty veselé či úsměvné konce. Není pokaždé v našich silách spravit to, co jiní nenávratně rozbili.
Je smutné, že někteří majitelé psů se stále uchylují k tak nečestnému a sprostému řešení zdravotních problémů svých psů, tím, že je cíleně vyhodí na ulici. Stav zvířete je mnohdy tak kritický, že je již na vše pozdě. Rozhodně oněm majitelům nezávidím svědomí, se kterým pak musí dožít. 
A teď více do vesela.
13. prosince 2008 jsme přijali do útulku dvoutisícího pejska, přesněji fenku - kříženku německého ovčáka jménem Bohemka a v ten samý den jsme slavnostně obdrželi od TPCA finanční dar. Zkrátka osudem správně načasované.
Letos stejně jako předchozí roky byla vánoční nadílka obří. Alíkovský sklad praská ve švech a my máme radost, že na ty naše alíky takhle velkoryse myslíte. Veliké díky.
 
 
Uhlík.
Uhlík je asi 5-ti letý americký kokršpaněl, který byl nalezen 12. ledna v Kolíně-Sendražicích a do útulku přijat v extrémě zanedbaném chovatelském i zdravotním stavu. Zplstnatělá, přerostlá a silně znečištěná srst po celém těle včetně končetin znemožňovala Uhlíkovi chůzi a deformovala mu záprstí. Dále byl u Uhlíka diagnostikován masivní zánět rohovky a spojivek, který patrně trvá několik let a Uhlíka dovedl k slepotě.  
Momentálně je Uhlík ostříhaný, vykoupaný - leskne se jako krtek a probíhá léčba očí. Během tohoto procesu se také změnila jeho nálada - z nevrlého morouse se vyklubal přítulný, milý společník vděčný za každé pohlazení a nečekaně trpělivý pacient. Uhlík si musel projít velkým trápením, úleva po ošetření je na něm více než patrná. Už dobře chodí - rovnají se mu zdeformované tlapky a v pohodě si nechává ošetřit oči.
Za Uhlíka obzvlášť prosíme. Je vhodný jen do klidného prostředí.
Pokorně děkuji, milí čtenáři, za vaši pozornost a zájem. Musíme si vás hýčkat, jelikož bez vaší pozornosti a bez vašeho zájmu by bylo v Alíkově nevalně a to by bylo nevalné. Mějte se hezky a za měsíc se na psí shledanou těší Alice.
-
-
Příspěvek do dubnového Zpravodaje.
-
Hezké dny, milí čtenáři, vám přejeme z Alíkova.
V minulém čísle jsem se zmínila o neveselém životě asi 5-ti letého pejska Uhlíka, který následkem péče svého majitele trvale oslepl.
S radostí mohu oznámit, že byl adoptován. K trvalému pobytu je nyní přihlášen v Lidicích a jeho nová rodina se o jeho existenci dozvěděla v Blesku, kde byl Uhlík inzerován. Nový majitel kdysi choval fenku stejného plemene, která v pozdějším věku také oslepla. Měl tedy zkušenosti nejen s chovem a povahou amerického kokršpaněla, ale také s chovem slepého pejska.
Adopce proběhla jaksepatří - nový pán přivezl i fotografie domu a zahrádky, abychom viděli, v jakém království bude Uhlík oddaným přítelem.
Již několikrát jsme byli telefonicky ubezpečeni, že se Uhlíkovi vede výborně, v novém domově se zorientoval velmi rychle a novou rodinu si hlídá a všude doprovází. Máme slíbené fotky, které určitě umístíme na naše webové stránky.
Můžeme snad definitivně říci, že je Uhlík v dobrých rukách krále Miroslava a do nočního království už se nikdy nevrátí.
Výše jsem zmínila alíkovské webové stránky, na kterých najdete v menu novou rubriku: "Domov našli a jiné zajímavosti". Připomínám tedy všem, koho naši alíci uchvátili nebo koho třeba jen zajímají, adresu: www.utulekkolin.estranky.cz .
 
Tentokrát byly zprávičky z útulku věnovány Uhlíkovi - však si to ten kluk uhelná po všem tom trápení zasloužil. Na 99% má před sebou tu lepší část života a to je zpráva dobrá. Tak i vám všem přeji dobré zprávy a nechť jsou části vašich životů stále na lepších a ještě lepších cestách. Veselý nástup jara vám přeje  Alice z Alíkova.
-
-
Příspěvek do květnového Zpravodaje:
-
Hezké sluncové dny, milí čtenáři, vám přejeme z Alíkova. Omluvte, prosím, redakčního šotka, který minulý měsíc nedopatřením otiskl místo aktuálních zpráviček článek z minulého roku. Je to zkrátka skřítek šibal a neposeda.
V předminulém čísle jsem se zmínila o neveselém životě asi 5-ti letého pejska Uhlíka, který následkem péče svého majitele trvale oslepl.
S radostí mohu oznámit, že byl adoptován. K trvalému pobytu je nyní přihlášen v Lidicích a jeho nová rodina se o jeho existenci dozvěděla v Blesku, kde byl Uhlík inzerován. Nový majitel kdysi choval fenku stejného plemene, která v pozdějším věku také oslepla. Měl tedy zkušenosti nejen s chovem a povahou amerického kokršpaněla, ale také s chovem slepého pejska.
Adopce proběhla jaksepatří - nový pán přivezl fotografie domu a zahrádky, abychom viděli, v jakém království bude Uhlík panovat.  
Již několikrát jsme byli telefonicky ubezpečeni, že se Uhlíkovi vede výborně, v novém domově se zorientoval velmi rychle a novou rodinu si hlídá a všude doprovází.
Můžeme snad definitivně říci, že je Uhlík v dobrých rukách krále Míroslava a do nočního království už se nikdy nevrátí.
Na našich webových stránkách najdete v menu novou rubriku: "Domov našli a jiné zajímavosti". Dozvíte se, jak se daří některým pejskům v nových domovech. Samozřejmě najdete i příběh Uhlíka včetně fotografií. Připomínám tedy všem, koho naši alíci uchvátili adresu: www.utulekkolin.estranky.cz .
 
Pozvání:
Srdečně vás zveme spolu s DDM Kolín poslední květnovou neděli na velkolepou jarní veselici pro malé, velké a kolínské alíky, kterou jsme nazvali: " Přes pohádky do útulku za zvířátky aneb Dětský den, jak má být". Odložte tedy vše a v neděli 31. května 2009 ve 14.00 přijďte oslavit Svátek dětí a podpořit pejsky z Alíkova. Pohádkový rej vypukne v Kolíně - v lesoparku Borky - u ¨Restaurace Stap. Trasa plná soutěží, pohádkových bytostí, překvapení a pokladů povede přes celý lesopark až k útulku, kde si soutěžící mohou opéci vuřtíka a nechat si na obličej namalovat zvířátko nebo jinou bytost - tedy proměnit se v tygra, pejska, žábu, kočičku, upíra apod.
A co by to bylo za oslavu bez diskotéky. Opět pod taktovkou děda Vševěda bude pohádkový den zakončen skotačivým tancem u Stapu. A aby toho nebylo málo, dáme vám "co proto" aneb "hezky do těla", což znamená, že po skončení pohádkové veselice zahrají v Restauraci Stap  proslulí a velmi žádaní Los invalidos. 
Vstupné: Děti - 50 Kč - v ceně je vuřt s příslušenstvím, soutěžení a poklad pro všechny úspěšné řešitele. Dospělí: dobrovolné vstupné pro pejsky - krmení nebo deky  nebo tolárky do psí kasičky.
Neváhejte, zavítejte - děti, tátové a mámy - slavte, radujte se s námi.
 
Poděkování:
 Paní Mašínová z Kolína sponzoruje pravidelně, již několik let, naše pejsky nákupem krmení. Děkujeme jí touto cestou za laskavost. Skromně poděkování v tisku několik let odmítala, ale myslím, že "dobro" by mělo být slyšet, mělo by být čteno a zveřejňováno, ikdyž je skromné a na první pohled čtenářsky nezajímavé. Ono je totiž "dobro" tiché a nenápadné a často přehlušované akčnějším a hlasitějším "nedobrem" - a tak to trochu vyrovnáme. Ještě jednou děkujeme i za naše alíky.
A vám, milí čtenáři, čarujem úsměv na líci, chechtejte se, radujte se - radí vaši alíci.
 -
-
Příspěvek do červnového Zpravodaje:
-
Na alíkovských pláních vane vítr příznivý. Touto větou záměrně zahajuji psí zpravodajství, čímž poskytuji našim milým čtenářům "jistotu"- zásadní jistotu - že se následnou minutu nerozčílí, nerozbrečí a neutrpí citové trauma. 
Porovnali jsme v polovině května letošní statistiku příjmů a výdejů pejsků s minulými roky a konstatujeme:
 
- přijali jsme od počátku roku nejvíce psů za posledních 8 let
- v útulku přebývá momentálně nejméně pejsků - za posledních 8 let
- přijali jsme letos / za necelých 5 měsíců /nejvíce handicapovaných, týraných, nemocných a zanedbaných pejsků a kromě dvou případů se podařilo zlepšit jejich stav a najít pro všechny nové domovy - za posledních 8 let
- vydali jsme nejvíce psů původním majitelům - za posledních 8 let
- máme největší zásoby psího krmení získané darem od "VÁS", co máte rádi naše psíky - za posledních 8 let
- máme letos nejvíce propagačních akcí - za posledních 8 let
- a kolem útulku běhá nejvíce zajíců, co útulek pamatuje - za 8 posledních a také našich jediných let.
 
Dovolujeme si vás pozvat na velmi zajímavé a milé setkání milovníků francouzských buldočků, které se koná 29.5. - 31.5. 2009 v Samopších u Sázavy. Více informací najdete na:
www.rozalis.estranky.cz nebo přímo na:
Tento klub je příznivcem Alíkova a bude naše zařízení na svých akcích propagovat a podporovat. Na francouzských buldočích webových stránkách najdete odkaz i na náš psí útulek. Účast přislíbila paní Halina Pawlovská, která také tuto úžasnou ufuněnou opičku s netopýřími slechy vlastní.
 
Tak vidíte, stále se něco děje a ať už to bylo výborné, dobré, "ujde to" nebo horší, ještě stále to nebylo nejhorší. A to vůbec není špatný mezičas, viďte a  
ty nejlepší jarní mezičasy vám přeje Alice a ostatní z Alíkova.
-
-
Příspěvek do červencového Zpravodaje:
-
Chystám psí článek a léto nadosah a až vlítne psí pozdrav k vám do kaslíků, léto už bude a nadosah prázdniny. Voňavý prázdniny s malinama, zmrzlinama, kostkovanejma dekama u vody, obilím a vlčíma mákama v něm. A pejsci mají lehčí kožichy, poněvadž vyletnili a něco chlupů odložili a jazyky ven, poněvadž více větrají.
Děkujeme všem, kteří nás přišli podpořit v sobotu 6. června a prošli Borky, kde čekaly pohádkové nástrahy, rébusy a hádanky pod přísným dohledem pohádkových bytostí. Dětem díky za statečnost, dospělým za trpělivost a omlouváme se za přeložení této akce z 31. května, ale s Mrakomorem nebyla řeč - kostýmy i vuřtíky bychom ždímali.
Výtěžek pro Alíkov činí 1 805 Kč, za který všem děkujeme.
Tato akce vznikla za laskavé podpory: Města Kolína, Sodovkárny Kolín-Koli Liv, pana Zdeňka Kotouše - poslance za ČSSD, senátora MUDr. Pavla Lebedy, AVE Kolín. Všem mnohokrát děkujeme.
V neděli 14. června navštívila Alíkov delegace milovníků francouzských buldočků, aby nám předala krmení v hodnotě 8 160 Kč a kupu dek. Na svém buldočím srazu, který jsem v minulém čísle avizovala na naše pejsky uspořádali sbírku a výsledek se dosatavil v neděli. Jednou z účastnic byla také paní Halina Pawlovská s buldočkem Edou, která se pravděpodobně také mihne na nějaké naší příští útulkové taškařici, rozhodně potvrzuji, že jsme o tom rokovali. Další poděkování patří tedy nedělní suitě, jejíž někteří členové měli čtyři nohy, netopýří slechy a sražené čenichy.
S předstihem hlásím plánovaný termín 4. Kolínských alíkovin na sobotu 3. října tohoto roku. Kdo je diářový typ, může si tento časový údaj poznamenat. Bližší souřadnice zadám v patřičném časovém horizontu.
Připomínám ještě naši webovou existenci na www.utulekkolin.estranky.cz, kde můžete shlédnout velmi zajímavé fotoreportáže, spoustu fotek, základní alíkovské informace a hlavně nabídku pejsků - plandavě-ušatých, chlupatých, fousatých kamarádů s lesklými čumáčky a lotrovinou pod čepicí. Krásné léto přeje Alice a všichni odtud.
-
-
Příspěvek do srpnového Zpravodaje:
-
 Dobré letní dny přeji z útulku.
Dovolujeme si oznámit, že Alíkov se v červenci zúčastnil již poněkolikáté Memoriálu Petra Baborovského v malé kopané v Bělušicích. Letos proběhl 12. ročník a HAF HAF TEAM- ALÍCI se umístili na hezkém 4. místě a to, prosím, z 28 týmů. Organizace a vedení alíkovského týmu se ujal, jako každým rokem, obětavý psí táta Jára Rajsík a já mu tímto děkuji za vzornou reprezentaci našeho ústavu.
 
Nově můžete, mimo naše oficiální webové stránky, nalézt nabídku pejsků z Alíkova také na adrese:    http://zvirata.identifikace.cz/cms/kolin.
Tímto jsme opět o něco rozšířili inzerci, které v této oblasti není nikdy dost.
 
12. září nás čeká perná sobota. Musíme mezi sebe rozdělit úlohy, bezchybně zadat souřadnice a zvolit správnou strategii neboť v jednom dni se zúčastníme největší umisťovací výstavy útulků z celé ČR v Praze - Vinoři nazvané "Sen zvířat", kam jezdíme od jejího vzniku a současně zapádlujeme na závodech v dračích lodích, jako "ALÍCI" No, uvidíme, jak se vypořádáme s konkurencí, ale dávám nám naději na . . . však uvidíte. A hlavně - PŘIJĎTE FANDIT . . . nám.
 
Alíkov slavil 11. června narození jedenácti pestrobarevných voříšků, které můžete vidět na našich webových stránkách a ve vývěsních skříňkách a nástěnkách v čekárnách veterinárních ordinací po celém městě. Za vzorný odchov děkujeme psí mamce Viole, před kterou smekáme s jakou grácií zvládla své mateřské povinnosti.
 
Parádní zbytek prázdnin, veselé bartolomějské posvícení a nechť se daří ve věcech dobrých vám přeje Alice a alíkovští.
-
-
Příspěvek do říjnového Zpravodaje:
 
Ladím anténu a vysílám ze stanice Alíkov aktuality.
Přeji hezký teple barevný podzim, milí čtenáři. Lesní zvěřena větrá před zimním spánkem naposledy pruhované peřiny na pařezech a vymetá nory, malíři vyrážejí se stojany do plenéru, jelikož podzimní barvy jsou zkrátka podzimní barvy - pěkně syté a u nás se začíná topit v kamnech. Inu podzim.
Dovolím si krátkou statistickou zprávičku - třicátého září byl do útulku přijat 2222. pejsek, respektive fenka jménem LILI. Nový domov našla hned sedmý den, tedy těsně po ukončení karantény. V protokolu - v kolonce charakter měla záznam /doslova/: Pere se se psy, žárlí, ale je čistotná. Novému pánovi i čtyřnohému čistotnému, žárlivému rváči přejeme hodně štěstí . . . a trpělivosti.
 
Alíkovskou událostí roku 2009 byl čtvrtý ročník Kolínských alíkovin, jejichž milým hostem byl pan Zdeněk Srstka. Byl opravdu milý,  laskavý a trpělivý při focení se s každým a při podepisování všeho možného. V Kolíně mu bylo dobře a Kolíňáci jsou údajně moc fajn. A to on, prosím, neříkal jen tak.
Dalším milým hostem byl MVDr. Tomáš Forst, který v minulosti předsedal Kolínskému spolku na ochranu zvířat - kdysi organizátor prvních voříškiád v Kolíně a na Alíkovinách přijal funkci jednoho z porotců. Tento spolek nadšenců dříve suploval funkci útulku a rozhodně si zaslouží vzpomínku a poděkování.
Můžeme pochválit i počasí, na kterém je úspěch této psí veselosti pochopitelně nejvíce závislý. Dále je velmi důležitým faktorem letošních čtyřicet soutěžících a právě ti si zaslouží opravdu velké poděkování za to, že nesli kůže i kožichy na kolínský trh do Borků a pěkně veřejně zaexhibovali. Každým rokem se soutěžící viditelně zlepšují ve výkonech - jsou rok od roku rafinovanější. Upřímně děkujeme za statečnost a těšíme se za rok na shledanou.
Fotoreportáž z Kolínských alíkovin 2009 najdete na www.utulekkolin.estranky.cz v menu pod názvem "Akce pro malé i velké" nebo "Fotoreportáže z útulku".
Za laskavou podporu této akce děkujeme níže jmenovaným: 
ZOO-Market Bohuslava Šváchy / ceny pro psí vítěze /
Zdeněk Kotouš / ceny pro dvounohé vítěze /
Gabriela Kučerová-Restaurace Stap
Fittnesklub manželů Podneckých / elektrický proud /
AVE Kolín / popelnice a svezení odpadu /
Veterinární Klinika U KAŠPARA / prodej útulkových pohlednic, za který byly též pořízeny ceny pro "umístěné" /
MVDr. Marcela Burešová / veterinární kontrola /
Také veliké poděkování spoluorganizátorovi - přátelům z DDM Kolín, Petře Pokorné a moderátorskému esu Lubošovi Votroubkovi za jeho neúnavné a skvělé "mletí pantem".
Poslední velké díky všem, kdo přispěli útulku do psí boudy-kasičky. Výtěžek činil 3 379 Kč, nejvíce za čtyři roky. Děkujeme mnohokrát.
 
Na fotografii vidíte pana Srstku s naším mecenášem Bohouškem Šváchou, který kdysi hrál v komparsu ve filmu s kolegou Srstkou. Byl to film válečný jménem Na západní frontě klid, natočený podle knihy Ericha Maria Remarqua. Pan Srstka v jedné scéně přináší raněného vojáka k místu, kde Bohoušek pere obvazy. Tak to jen pro pořádek - velmi zajímavá informace, která vám zkrátka nesmí uniknout.
 
Tak vám nevím, zda jsem na něco nebo někoho nezapomněla. To bych tedy nerada-takovou nekázeň. Doufám, že ne. Pokud zapomněla, doplním s omluvou příště a pokud nezapomněla, nedoplním s omluvou příště. Tak uvidím. Moc vás zdravím. Alice.
-
-
Příspěvek do listopadového Zpravodaje:
-
Zdravím čtenáře alíkovského zpravodajství a přeji barevný listopad.
Tentokrát velmi stručně představíme pětici sameťáků, kteří byli nalezeni v Kolíně u obchodního střediska Tesco. Je to přece jen zpravodajství psí a tak by tu měli pravidelně figurovat hlavně zástupci psovitých šelem.
Na fotografii našich "pěti" je jasné to "psovité", ale uznejte, že "šelmy" se vybavují těžce.
 
Představujeme vám tímto Kacafírka, Krutipírka, Linduši, Minduši a Hajduši. Není nutné k povaze cokoliv dodávat. Nemají zatím v rejstříku žádný záznam a jasně ovlivňují porotu svými batolecími výrazy. Trikolorní fenka v popředí je velmi temperamentní a během focení vykazovala nejvyšší možnou rychlost pohybu a výsledkem je naprostá sekundová náhoda - trochu jako foto vítězné fotbalové jedenáctky.
Přejte jim s námi brzký rozchod z fotbalového hřiště do klidných domovů.
 
Užijte si chumlavý podzim za kamny a chystejte v poklidu zimní spánek, je ho tělu třeba. Všeho pohezku přeje Alice.
 -
-
Příspěvek do prosincového Zpravodaje:
-
 
 
V poklidném čase adventním zdravím letos naposledy naše kolínské čtenářské přátele a všechny dobré duše, od kterých se nám dostává štědře zájmu a přízně.
 
Zveme vás o Vánocích pod vánoční stromečky do Alíkova. Ano, velmi správně čtete "stromečky"- množné číslo, protože těch není o Vánocích nikdy dost, stejně jako: purpury, františků, betlémů, prskavek, jmelí, cukroví, vanilky, svíčiček, pohádek - Mrazíků a Popelek, sněhu, svařeného vína, punče, kaprů, vinných klobás, bramborových salátů, vánočních obrázků pana Lady, koled, perníčků, blýskavých skleněných koulí na stromečku, čokoládových figurek v pozlátku, světýlek, chvojí, naleštěných jablíček ve vošatce, veselosti a zdravých nejmilejších, se kterými je vám předobře a přešťastně. Toho všeho by mělo být o Vánocích tak akorát pro radost a pro každého po zásluze.
 
A ty naše stromečky "psí" /stromeček venkovní a stromeček vnitřní /  budou zdobené psími laskominami a psími hračkami a budou vás jako všechny předchozí Vánoce prosit o nějakou tu voňavou nadílku pro alíky.  A jak se zpívá v jedné české lidové koledě: . . . a co mi ti nuzní dáme, darovati co nemáme, my ti zadudáme, písně zazpíváme . . . Tož přijďte si třeba jen zazpívat při venčení pejska.
Do jesliček bychom momentálně mohli vložit celou smečku štěníků - máme jich tu požehnaně.
 
Chystáme se na vás, naši milí, pěkně vánočně - zdobíme a zdobíme a posíláme novoroční přání, jehož autorem je tradičně náš milý výtvarník pan Jiří Vančura.
Hezky zvesela hopsa hejsa po celý nový rok a Vánoce "jaksepatří" milé a klidné vám s velkými díky za celoroční pomoc přejí: Pavlík Světinský, Jára Rajsík, Zdenda Radoměřský a Alice - vaši alíkovští.
-
-
 
2010
 
Příspěvek do lednového Zpravodaje:
-
 
 
Loňský rok je pryč, "letos" právě začalo a my vám, milí čtenáři, přejeme, aby "letos" bylo přívětivější, zdravější a milejší.
Dovolím si něco statistiky a lehkého shrnutí roku 2009.
V roce 2009 jsme do útulku přijali 298 pejsků, z toho pro 102 pejsků si přišli původní majitelé a adoptováno do nových domovů bylo 190 hafanů. V šesti případech bylo nevyhnutelné přistoupit k uspání a to z důvodu vážného onemocnění nebo pro těžkou agresivitu - jak jsem osvětlovala v některém z předešlých čísel Zpravodaje.
 
Psí útulek se prezentoval a připomínal na několika zajímavých charitativních a osvětových akcí:
 
Koncert dobré vůle - organizátor - ZUŠ Františka Kmocha,
Přes pohádky do útulku za zvířátky - ve spolupráci s DDM Kolín,
Klub francouzských buldočků - sbírka na náš útulek v Sázavě - za výtěžek nakoupili členové klubu krmení - samozřejmě pejskům,
Reprezentace psího útulku na 12. ročníku memoriálu Petra Baborovského v Bělušicích - umístění na 4. místě,
Účast na "Snu zvířat" v Praze - největší umisťovací výstava pejsků z útulků z celé ČR - domů jsme si od sponzorů akce přivezli plné auto krmení a chovatelských potřeb,
Reprezentace útulku v závodu na dračích lodích o Pohár starosty Města Kolína - krásné 13. místo - zlepšujeme se,
"Kolínské alíkoviny" za účasti pana Srstky - naše každým rokem nejklíčovější záležitost - výtěžek / dobrovolné vstupné / - 3 379 Kč a krmení,
Koncert pro pejsky - organizátor - ZŠ Masarykova,
Prezentace útulku na Vánočním řemeslném trhu v Kolíně na náměstí - prodej pohlednic - výtěžek 3 650 Kč,
Sbírka pro Alíkov v tanečním kursu manželů Kuprových - výtěžek 1 400 Kč a krmení,
Sbírka pro Alíkov v obci Vyžlovka při příležitosti vánočního setkání občanů obce nazvané "Rozsvěcení stromečku" - organizátor - Komunitní centrum Liščí pětka - výtěžek z prodeje pohlednic a vánočních ozdob - 3 987 Kč a krmení,
Vánoční nadělování pejskům - jako vždy - velkorysá nadílka pod psí stromeček, která zajistila krmení odhadem minimálně na půl roku určitě.
 
Za obnosy získané v "tanečních" a na Vyžlovce jsme již nakoupili krmení pro štěňata a daňové doklady=důkaz o koupi předali organizátorům. Ostatní, zatím nevyčerpané částky leží v útulkové kase v obálkách a čekají na ten pravý moment využití. Jakmile za ně nakoupíme krmení nebo chovatelské potřeby pro pejsky, uložíme daňové doklady do obálek místo peněz a zůstanou v kase jako v archivu.
 
Tradičně se nám v minulém roce podařilo pokrýt potřebu krmení a chovatelských potřeb díky sponzorům a peněžním i věcným darům od vás - z výše jmenovaných akcí. Jen ztěží můžeme patřičně po zásluze slovně poděkovat všem, kteří nám naši práci tímto ulehčujete a také nás tím v tom našem psím plahočení podporujete. Je to moc fajn a tak to naše DĚKUJEME, prosím,  přijměte. Není to poděkování plané.
A do začátku roku 2010 - KUPŘEDU PRAVÁ /noha/. Mějte se tak akorát hezky - přeje Alice.
-
-
Příspěvek do únorového Zpravodaje:
-
Posíláme z útulku ledový pozdrav. Mrazík, trdlo jeden, urputně svírá berlu mrazilku a ne a ne povolit sevření.  Ben, náš asi 1,5-roční německý ovčák líná, což nechápeme, ale trpělivě ho vyčesáváme. Návštěvníků útulku je díky zimě jako šafránu a jaro v nedohlednu.
A když už nejdete vy za alíky, jdou alíci za vámi v podobě níže uvedené. Připoutejte se, prosím, odlétáme:
 
Heda je asi 13-15-ti letá fenka německého ovčáka, kterou neznámý dobroděj uvázal v noci u útulku. Momentálně je alíkovským maskotem a pobývá u nás nejdéle ze všech pejsků. Je to milá, klidná, mazlivá veteránka, která by správně, kdyby pohádky nebyly pohádky, ale reálné příběhy a existovala spravedlnost, měla poklidně střihat ušima na svém vlastním divánku, přikrytá kostkovanou dekou až po mordu, s metálem za věrné služby na boudě a miskou s pravou svíčkovou.
 
Rotvajlerka Týna byla do útulku umístěna z důvodu úmrtí svého pána. Její věk odhadujeme na 1,5 - 2 roky. Je přítulná, má mírnou povahu, ikdyž zatím tady v útulku stále trochu ustrašená. Rozhodně potřebuje klidného, trpělivého nového pána, na kterého si bude chvíli zvykat. Ideální by byl člověk se zkušenostmi s tímto plemenem.
 
Asi dvouletý pejsek jménem Šabra má za sebou nehezkou zkušenost s náhradním majitelem. Po pěti dnech nový pán přijel se Šabrou do útulku s tím, že jsme mu jej vydali se zlomeným ocáskem. Stav ocásku byl akutní - úraz maximálně pár hodin starý, který se stal samozřejmě v péči nového pána. Navíc bylo zvířátko přepravováno silně stresujícím způsobem a tak se stalo, že jsme pánovi na místě Šabru z péče odebrali. Druhý den byl rozdrcený ocásek hafanovi amputován naší veterinářkou a Šabra se úspěšně léčí - kupodivu skotačiv a vesel. Kupírovaný ocásek dodal pejskovi na ušlechtilosti a vzhledem k jeho barevnosti a vymalovanosti je to velice zajímavý exemplář navíc s hodně milou přátelskou povahou.
 
Tak jsme vám, naši milí, představili takové naše "tři oříšky pro vás", které nás na té  naší cestě cvrnkly do nosu a vy si pro to oříškové překvapení můžete přijít do Alíkova. A už ať je tu jaro. Moc vás zdraví Alice s družinou. 
-
-
Příspěvek do březnového Zpravodaje:
-
 
 
Březen - za kamna vlezem a tak vám zpoza kamen posíláme, milí čtenáři, pozdrav a představujeme vám pár našich čtyřnohých chovanců.
 
Čmelda: Stříbrně melírovaný dlouhosrstý krasavec Čmelda byl zadržen pro potulku a do útulku dopraven hlídkou městské policie. Špacíroval si po Kolíně Plynárenskou ulicí, kde byla jeho pouť přerušena a od té doby je ubytován v Alíkově. Hároš Čmelda je asi 7-8-mi letý sebevědomý, pohodový, vitální pejsek, který miluje  procházky, při kterých se vzorně pohybuje na vodítku. Potřebuje klidného pána, který ho podrbe za uchem, porajzuje s ním pěkně po venkovním terénu a nebude po něm vyžadovat extrémní sportovní výkony v trysku s batůžkem s cihlou na hřbítku. A pokud mu občas vyčeše kožešinu a sundá z ní ježky nasbírané ve vegetaci, bude Čmeldík milým, vděčným společníkem.  Nedoporučujeme k malým dětem.
 
Betynka: Betynka byla nalezena v obci Velký Osek. Na krku měla ceduličku s nápisem: "Jmenuji se Betynka, postarejte se o mě". A tak se pan starosta postaral a Betynka se ze Sáblíkova přestěhovala do Alíkova. Tahle malá lištička má krásně zakroucený ocásek a nesmírně milou povahu. Její věk odhadujeme na 2 roky. Je stoprocentně jasné, že o ni bylo skvěle pečováno po všech stránkách - má sametovou, čistou srst, je to velký mazel a troufáme si říci, že byla chovaná v bytě, přesněji na divanu - nezná totiž vodítko / procházky / a nejraději nás pozoruje z gauče v útulkové kanceláři - tajná agentka psího zpravodajství - bystrouška jedna. V jejím chování jsme nenašli sebemenší náznak nějakého povahového zkratu.
 
Čmelda i Betynka jsou pejsci určení k adopci tedy do náhradní péče.
 
Přebývá u nás také jeden drobek - jakoby pejsek křížený s pavoučkem - a to, prosím, trpasličí pinč jménem Cvrček.
Ikdyž svého pána má, musím vám o něm napsat.
Jeho pán byl hospitalizován v nemocnici, a tak hlídka městské policie přivezla Cvrčka do útulku na dobu, než se Cvrčkův pán zotaví. Pejsek byl přijat i s výbavou - přepravní klecí, barevným obojkem s obří rolničkou a kapslí s osobními informacemi. A poněvadž je malinký a v Alíkově nejsme na pavoučky zařízení, dali jsme mu do kotce s jeho výslužkou prošívanou silnější deku, aby jsme mu lehce prostor zútulnili. Bystrý Cvrček nezaváhal, vytvořil si z deky kapsičku, do které se uchyluje. A tak se začal opakovat obraz: jakmile vstupujeme do místnosti, Cvrček z kapsy vykoukne - vypadá v ten moment jak tankista hlídkující z tanku.  Cvrčka podrbeme, pohladíme a vkládáme do kapsy / tanku / a tam pěkně zavrtaný zůstane a už nevykoukne. Odcházíme. A takto se opakuje vykukování a vkládání do kapsy pokaždé, když jdeme kolem. Jeho pánovi vzkazujeme, že je Cvrček v pohodě, bydlí si v peřině a těší se na něj.
 
Nezbývá než dodat: duben - ještě tam budem a já odtamtud za měsíc zase něco o alíkách napíšu. Mějte fajn dny i noci - přeje Alice.
-
-
Příspěvek do dubnového Zpravodaje:
-
 
Vlídné májové vlání přeji čtenářům alíkovského zpravodajování. Poslyšte, co je u nás nového:
 
Punťa: Puntík, asi 3-měsíční voříšek, byl vyhozen za jízdy z auta v ulici Polepská. Měl štěstí v neštěstí neboť za pachatelem jedoucí řidič zastavil, Punťu předal městské policii a tak se pejskovi dostalo včasného ošetření a byl dopraven do Alíkova. Na fotografii je patrné jeho zranění - tržně zhmožděné poranění levé hrudní končetiny. Tlapku paní doktor  zalátala, meducínu předepsala a tak bude Puntík zase chlapík - jako rys.
 
Fanka: Asi 2-letá kříženka nějakého teriérovitého plemene byla nalezena v Kolíně na dostihové chrtí dráze. Do útulku byla přijata s nesmírně vesmírně početnou bandou loupeživých klíšťat v kožešině. Takovou invazi roztočů jsme dlouho v útulku nezažili. Fanynka byla při odstraňování parazitů velmi trpělivá a v útulkové ordinaci se chovala jako vzorný pacient. Má vyrovnanou, milou povahu. Také můžeme zodpovědně říci, že je čistotná.
 
Zveme dětské i dospělé dvounohé hravé tvory na již tradiční zábavně-charitativní pohádkovou veselici "Přes pohádky do útulku za zvířátky" - viz přiložený leták, která se bude konat v neděli 23. května v lesoparku Borky. Těší se na vás pohádkoví tajtdlíci a z útulku alíci.
 
Alíkov měl v neděli 11. dubna slavný den. Byl totiž opěvován - doslova. Věhlasná kapela Los invalidos při příležitosti křtu svého druhého CD pod názvem "Lepeňák II" poprvé veřejně  uvedla píseň věnovanou Psímu útulku v Kolíně, kterou nazvala "Píseň nejapná". A co pod tímto kontroverzním názvem můžete očekávat? Inu budete muset přijít na "losácký" koncert. Rozhodně zazní na některé z alíkovských akcí. Inspirací ke vzniku této "nejapnosti" je pejsek Lupín, kterého si kapelník Jára vybral v útulku a který kapelu doprovází na náročných turné. Děkujeme tímto za reklamu.
 
Tak nám trávníky pěkně zezelenaly, stromečky nastřelily lupení a  chybí už jen žlutá housata, aby bylo barevněji a oku tím pádem veseleji - a to vám přeje Alice.
-
-
Příspěvek do květnového Zpravodaje:
-
 
 
Po měsíci se opět hlásíme ze stanice "Alíkov" a přejeme našim čtenářům poklidný a vlídný máj - lásky čas.
 
Představíme vám pejska s kontroverzním jménem. Jména Kousálek se mu dostalo po zásluze. Během příjmu do útulku opravdu pokousal a tak byl po zásluze pojmenován. Často se stává, že odchyt, převoz a veškerá manipulace, která s tímto souvisí psa silně stresuje a k takové reakci dochází, aniž by zvířátko bylo agresivní.  
Je tomu tak i u našeho chrtího voříška, ze kterého se posléze vyklubal citlivý velký mazel s jemnou povahou, který se extrémě rád chová v náručí a poťouchle po nás loupe očima.  Bylo by tím pádem spravedlivé jej přejmenovat na Choválka, ale Kousálkovi určitě postačí, vezme-li veřejnost na vědomí jeho opravdové kvality, které s jeho jménem opravdu nekorespondují. Na mou duši, na psí uši na kočičí . . .  Málem bych zapomněla - já hlava dubová, není od věci také zmínit, že byl nalezen u kolínského letiště.
Kousálek ocení klidného, jemného "pána gentlemana" s pochopením pro plachého introvertního živočicha, který rozumí psí řeči.
 
Dovolte mi, abych s veškerou úctou poděkovala in memoriam paní MUDr. Evě Janatové, rodačce z obce Žiželice, která našemu psímu útulku odkázala finanční dar ve výši 8 000 Kč. Děkuji tímto i její rodině, která její vůli vykonala.
 
Milí čtenáři, nevím jak u vás, ale u nás je jaro v plné prudkosti - za plotem se nám tu hemží přidrzlí zajíci, kteří dráždí naše alíky svými bujarými poskoky těsně u plotu, onehdá se jeden malý zajíček provaloval ba až popelil před útulkem v prachu pod oknem kanceláře, ubreptané sojky práskačky si čechrají brka na stromech - také v těsné blízkosti útulku, ještěrky máme přímo ve vegetaci pod okny, stejně tak křižáka pruhovaného a onehdá k nám přivezli pět netopýrů rezavých. Inu, bývá tu veselo. A tak ať je i u vás. Májový pozdrav posílá Alice.
-
-
Příspěvek do červnového Zpravodaje:
-
 
Krásný sluncovatě letní náběh na prázdniny přejeme čtenářům zpráviček, veškerému studentstvu a žactvu i statečným sborům učitelským.
 
Děkujeme všem, kteří přispěli 23. května do útulkové kasičky a sýpky. Výtěžek akce "Přes pohádky do útulku za zvířátky" činil neuvěřitelných 6 228 Kč a 50 centů a krmení s pamlsky v hodnotě asi 3 000 Kč. To se pejsci mají, že vás mají.
Děkujeme také sponzorům, za laskavou podporu. Byli to: Město Kolín, Koli - Ing Vavruška, pan Zdeněk Kotouš, AVE.
 
Pro milovníky pohlednic s útulkovými pejsky a notorické přispěvovatele máme milé překvapení. Získali jsme od našeho skalního sponzora  7 druhů nových pohlednic, na kterých figurují opravdoví, dnes již bývalí, obyvatelé Alíkova. Fotografie, které byly použity, vznikly v útulku a byly vytaženy z našeho fotoarchivu a jsou pěkně pestrobarevné a plné kytek - lehce ve stylu hipies. Pohlednice můžete zakoupit přímo v psím útulku, dále ve veterinární ordinaci MVDr. Marcely Burešové, na Veterinární klinice U Kašpara MVDr. Josefa Krále a Veterinární klinice MVDr. Petra Pohořalého. Koupí pohlednic přispějete na krmení a chovatelské potřeby. Cena jedné pohlednice je 20 Kč. 
 
V Alíkově byly právě dokončeny nátěry podlah. Pejsci mají novou lepší půdu pod tlapkama, která se lépe udržuje.
 
Tentokrát vám nenabídneme žádného pejska k adopci, ale potěšíme vás fotografií jednoho malého černého lesklého klubka, které vypadá trochu jako krteček, ale není to krteček. Nový domov už našla, vešla se nám do dlaní, ráda při mazlení okusovala ucho "mazliteli" a jmenovala se u nás Marjánka. To máte od nás takový malý veselý pozdrav nebo chcete-li malou radůstku na oslavu přicházejících prázdnin. 
A pořádně si zaprázdninujte. Slavte vše, co v létě slavit jde a sluňte se, plovejte, zmrzlinujte, grilujte, oplendujte a  povalujte se. Buďte při tom hlavně zdraví - to vám přeje Alice - prázdninový fanoušek. 
-
-
Příspěvek do červencového Zpravodaje:
-
 
 
Zdravím čtenáře psích zpráviček z vyprahlé savany na periferii Kolína.
 
25. září tohoto roku pozastavte kroky své na chvíli a neopouštějte Kolín. V Kolíně na Zálabí v lesoparku Borky uvidíte nevídané a uslyšíte neslýchané. V jednu hodinu odpolední vypukne 5. ročník Kolínských alíkovin, na kterých nesmíte chybět.
Oproti předchozím ročníkům se do soutěže s pejskem můžete přihlásit od 12.00 do 13.00 pouze do některých disciplín - není povinnost účastnit se všech.
Vyhlášení výsledků jednotlivých soutěží proběhne na konci akce, ale budou vyhlášeni nejúspěšnější hafani z každé disciplíny.
Novinkou je disciplína "Dítě a pes", kde účinkující mohou předvést, kterak jim to spolu sluší.
Druhou novou disciplínou je "Psí karneval", u které se trochu pozastavím a poprosím soutěžící majitele svých ušatých drahoušků, aby při přípravě psí masky dbali o jejich zdraví fyzické i duševní - tedy aby masky psíkům nepůsobily trauma - například není vhodný latexový batman či potapěč a jiné nepředloženosti. Ideální je kombinace maska pes + maska pán, která nabízí neskutečné možnosti - kreativní recesisti si mohou zaskotačit.
Účast opět přislíbil pan Zdeněk Srstka. Má nás zapsané pěkně v diáři a pokud se mu do programu nevloudí smluvní povinnost k agentuře, je prý jen náš.
Pavel Zvolský se se svým psím spřežením také těší do Borků, jelikož jeho čtyřnozí sportovci se začnou chystat na závodní sezonu.
Milým hostem bude také Kateřina - královna veverek a . . . a víc neprozradím - buďte napnutí a zvědaví . . . zkrátka uvidíte a něco nového se dozvíte. 
Sedněte si doma v klidu se svým psem, proberte všechna možná úskalí, neúskalí, výhody i nevýhody a pokud si budete chtít zasoutěžit, přemluvte ho k očkování proti vzteklině, parvoviroze a psince, za což ho řádně odměňte.
V případě, že se budete vy nebo váš pes chtít na cokoliv zeptat volejte alíkovskou linku 321 715 220.
 
Důležité upozornění: neberte, prosím, Kolínské alíkoviny příliš vážně. Našim záměrem je pohodové setkání těch našich domestikovaných tajtrdlíků a kašpárků v doprovodu jejich pánů v duchu laskavosti a mlaskavosti - všichni pejsci totiž od nás dostanou něco dobrého na zub.
 
A je to. Krásné dny přeje Alice
-
-
Příspěvek do zářijového Zpravodaje:
-
 
Obří pozdrav v teplých barevných tónech s rozchechtanými draky na strnišťatých
# polích nad hlavou a s hořkou vůní stromovýho lupeníčka posílám všem čtenářům z
# podzimního Alíkova.
Nežli spustím informační smršť prosím o pomoc. V Alíkově dochází zásoba dek pro pejsky a tak prosím všechny deky, které již dosloužily v lidské společnosti, nechť se dostaví do útulku, kde budou srdečně přijaty a řádně využity. Rádi si pro deky i přijedeme na místo, které určíte. Stačí zavolat na tel. číslo 321 715 220. Děkujeme.
#
# Září bylo v útulku nadmíru veselé, akční, pestré až potrhlé.
# Jako každým rokem byli jsme i tentokrát účastni Snu zvířat v Praze-Vinoři, kde
# jsme prezentovali kolínský útulek a přivezli pejskům plné auto darovaného
# krmení. Tuto největší umisťovací výstavu zvířat z útulků z celé republiky pořádá
# časopis Planeta zvířat a součástí této akce je vždy bohatý doprovodný program,
# jak jinak - na téma "zvířena". Zajímavé informace i fota naleznete na
# www.planetazvirat.cz.
# Opět jsme si zapádlili v dračí lodi coby "Alíci" o Pohár starosty Města Kolína a
# potvrdili neměnící se kondici krásným 10. místem /opět třetí od konce/. Jsme
# bezpochyby kvalitní tým - na nás se zkrátka můžete spolehnout.
#
# Vyvrcholením útulkové sezony jsou každým rokem Kolínské alíkoviny, které
# pořádáme ve spolupráci s DDM Kolín. Počasí, které maximálně ovlivňuje účast a
# úspěšnost akce bylo "jentaktakové-za pět minut dvanáctové" a něco, co nás má
# patrně rádo, nám udrželo po dobu soutěží déšť na obloze. Alíkoviny provázel po
# celou dobu také pan Zdeněk Srstka. Byl moc fajn a zdržel se do pozdních hodin,
# jelikož jsme mu přirychtovali oslavu jeho 75. narozenin. V Restauraci Stap mu
# zahráli Los invalidos a pánové František Vlk a Libor Kysela. Dokonce se i
# zapělo.
# Letos Alíkoviny osvěžil psí karneval, na kterém excelovala například
# jezevčice-stonožka, babička s Karkulkou a vlkem, pejsek v kiltu /samozřejmě
# naostro/ a další úžasnosti. Na fota z Alíkovin se můžete podívat na
# www.utulekkolin.estranky.cz .
# Nechyběl ani Pavel Zvolský se svým spřežením. Novým hostem byla Kateřina
# Soukupová, která prezentovala Stanici pro veverky "Pinky"a seznámila účastníky i
# hosty s čiností velmi zajímavého zařízení, které zachrání každoročně kolem
# stovky veverek.
# Velmi správně a "na místě" zde proběhla osvěta v oblasti úklidu psích exkrementů
# na veřejnosti a byl slavnostně nainstalován první stojan se sáčky na finální
# produkty psího metabolismu. Osud sáčků i stojanů zatím zůstává otázkou
# budoucnosti. Uvidíme, zda budou silnější a rychlejší vandalové nebo zvítězí
# slušnost a rozum. Nevím, nevím, . . .doufám.
# Děkujeme za laskavou podporu sponzorům. Jsou to: Město Kolín, ZOO market
# Bohuslava Šváchy, AVE Kolín, Restaurace Stap, Fitnes manželů Podneckých,
# Veterinární klinika "U Kašpara", Kynologický klub Simire z Nové Vsi u Kolína,
# Pavel Zvolský, Veterinární klinika MVDr. Petra Pohořalého, MUDr. Jan Rakušan,
# Kolíňáci, PRO- PAC, MTH Kolín.
# Děkujeme všem, kteří se přihlásili do soutěže, protože bez nich by žádné
# Alíkoviny nebyly Alíkovinama a už vůbec by nebyla taková legrace. Děkujeme
# publiku za potlesk. A hlavně . . . hlavně . . . no přece hlavně děkujeme vám,
# pejskům, za to, že jste ustáli tu frontu u tyrana veterináře a nechali si
# píchnout do kožíšku pigáro-krutou podmínku účasti v Alíkovinách. Jste zkrátka ti
# nejlepší kamarádi taškáři a ti nejkouzelnější šášové a šašouni. A my vás za to
# máme rádi.
# Na fotografii vidíte pana Srstku s paní Irenou Wächterovou - majitelkou
# sedmnáctiletého Punti, který získal cenu "Pejsek invalida". Pestrobarevnému
# malému Puntíkovi, který je původně nalezenec, chybělo jedno oko a půl ucha. O to
# větší má ale psí stařeček srdce. Celý život provozoval agility a jízdu na koni -
# čtete správně a já opravdu nepožila žádnou skotačivo-podpůrnou bobuli. Je
# neskutečné, jak je vitální. Asi to bude také tím, že je milován.
# A tak vám všem, milí čtenáři, přeji hodně takové "puntí" vitality a radosti ze
# života a i vy mějte rádi a ať i vás má někdo rád. Zdraví vás Alice.
-
-
 
Příspěvek do Zpravodaje - 13. 12. 2010:
-
 
 Nežli se rozněžním nad nadcházejícím adventním časem, musím
# s velkou radostí konstatovat, že jste všichni skvělí, úžasní, boží, super,
# zkrátka nejlepší na celém světě, protože jste do útulku nanosili hafanům spoustu
# dek, zateplených podložek a nám tím pomohli zabezpečit teplé psí pelíšky na
# zimu. Mockrát všem děkujeme za ohromnou pomoc a prosíme, jelikož už nemáme deky
# kam dávat - sklad praská ve švech, zda byste schovali případné deky, které se k
# nám chystaly, na příští potřebné časy. Jste zkrátka úžasní. Děkujeme.
#
# V některém z minulých čísel Zpravodaje jsem vám představovala
# Hedušku - veteránku německého ovčáka, která přebývala v útulku přes rok. Stala
# se naším maskotem a byla oblíbená i u našich skalních "venčitelů", kteří jí
# chodili pravidelně doprovázet na špacírech. Měla kouzelnou povahu a na svůj věk
# byla vitální. Heduška našla nový domov v září nedaleko Kutné Hory. Počátkem
# listopadu jsme navštívili její novou rodinu a s radostí můžeme oznámit, že se má
# skvěle - je o ní dobře postaráno a my za ní novým chovatelům děkujeme. Je to
# takové optimistické sdělení, které má význam i pro lidskou chásku - nikdy nevíte
# koho potkáte a s kým vám bude ještě sakramentsky dobře. Jako Hedušce.
#
# Tak a teď se tuze těším, že vás právě teď, takto písemně
# pozvu na alíkovské Vánoce. Přirychtujeme tradičně dva stromky zdobené pěkně "po
# psím" samými lákavými laskominami a budeme se těšit na vaší návštěvu. Kdykoliv
# před svátky, během svátků i po svátcích. Stejně jako minulé roky i letos jsme
# pokryli krmení, chovatelské potřeby a také velké množství veterinárních
# přípravků z vašich darů, z výtěžků z akcí, které jste podpořili, od sponzorů,
# prodejem pohlednic, které jste nakoupili, apod.. A že se nám blíží ten
# poklidný, čarokrásný čas, nebudu hudrovat po těch, co nám plní evidenci a působí
# pejskům trápení - ještě stále totiž s některými chovateli "je to marné, je to
# marné, je to marné".
#
# Přejeme vám hodné Vánoce, kulatého dobráckého kapříka ve
# vaně a šupinku pod talířem pro "takakorát" dukátů v měšci, střapatý voňavý
# stromeček, blikotavé svíce, zdravího více a dobrých přátel nejvíce. Pěkně
# poslechněte zimu a více odpočívejte - šetřete tělesnou schránku - ne nadarmo je
# to doba spánku, rozjímání a dojímání.
# Přijměte od nás tradiční dárek v podobě PF od našeho milého kolínského
# výtvarníka pana Jiřího Vančury, jehož rukopis je v útulku všudypřítomný. Jeho
# hafani svištící ze svahu na čemkoliv vybízejí sice k zimním radovánkám, ale
# prosím . . . opravdu vážně prosím . . . nejezděte ze svahu na sběračce . . . jako pejsek na PF.
#
# Za vaši celoroční přízeň, pomoc a podporu vám děkují Pavlík Světinský, Jára
# Rajsík, Zdenda Radoměřský, Alice a pejsci z Alíkova.
 
-
-
 
Příspěvek do Zpravodaje - 13. 01. 2011:
-
 
Milí čtenáři, celá naše psí marškumpačka vám ještě jednou přeje samá pozitiva a zdar ve všem dobrém, co si v roce 2011 zamanete. Sobě trochu drze přejeme, abyste nás měli stále tak rádi, jako doposud - ani nevíte, jak je těžké takhle veřejně psát o důležitosti vaší podpory a radosti z ní. Někdy mám strach, aby četnější použití slova "děkujeme" v jednom článku toto slovo neznesvětilo a nazahrabalo jeho opravdový význam. No, nedá se nic dělat - DĚKUJEME.
Děkujeme za bohatou ježíškovou nadílku a celoroční všemožnou podporu.
V roce 2010 bylo do útulku přijato 264 pejsků a vydáno 256 - do evidence roku 2011 bylo převedeno 8 hafanů. Celkem od počátku naší existence jsme k 31. 12. 2010 přijali 2 560 pejsků.
Děkujeme náhradním majitelům za nápad poskytnout nový domov našim nalezencům a za trpělivost s jejich aklimatizací. Často se zatajeným dechem posloucháme příběh "Kterak ušatý darebák trpělivost nového pána pokoušel" a jen čekáme, kdy padne krutá věta: "Je nám to líto, ale musíme vám Punťu vrátit - vyřádkoval na prahu sousedovic slepice, vypil akvárko s neonkama a dvěma šneky, vysprintoval s jitrnicí po obýváku oválnou dráhu na drahém koberci, odnesl leguána do odpadkového koše, snědl dětem kamaráda . . .  Nestačíme se divit, co vše mnozí noví majitelé vydrží a výsledky jsou mnohdy neuvěřitelné. Tak za to opravdu poděkování nestačí, měli by dostat metál za svatou trpělivost. Je tak trochu zázrak, že je stále habakúk těch, kteří láskyplně spravují to, co jiní lehkomyslně rozbili.
Opět z nějakého nepochopitelného důvodu nemám náladu psát o lidských lotrech, díky kterým máme o zábavu postaráno. Možná je to tím počátkem roku, abych nezačala příliš hurónsky a nezůstalo to tak po celý rok - trocha pověrčivosti neublíží.
Další velké poděkování patří Základní škole Masarykova. Každým rokem během adventu pro nás zpěváčci pod vedením paní učitelky Ireny Moosové vyzpívají krmení a dukáty. Letos opět plné auto laskomin a 12 270 Kč. Finanční dar bude postupně podle potřeby použit na veterinární péči a nákup krmení.
Tradičně uspořádala sbírku pro náš útulek Základní škola v Pečkách, dále Gymnázium v Kolíně.
Pro plné auto krmení, chovatelských potřeb a 5 113 Kč jsem jela až na Vyžlovku, kde při "Rozsvěcení stromečku", pořádaném neskutečným uskupením Liščí pětka, proběhla sbírka na náš útulek - již druhým rokem. Rozhodně si Liščí pětku najděte na webu, vaši pozornost nezklamou. Tradičně nás obdarovali manželé Rakušanovi a mnozí další a další . . .
Doufám, že jsem slovu "děkujeme" příliš neublížila. Bylo to těžké, protože co s tím, když je to po zásluze. Inu je to tak. To je dobře. Velký pozdrav posílá Alice, zvířátka a ALÍKOVŠTÍ.
 
-
-
Příspěvek do Zpravodaje - 13. 02. 2011:
-
 
 Obrovitánský pozdrav posíláme z útulku všem našim milým čtenářům a přejeme hezké dny bez napětí a vypětí.
Není toho právě málo, co se u nás událo. Fence Jíře, která vypadá jako strašidýlko Famfulínek, se narodili dva pěkně stavění psí kluci a vzorně se o ně stará. Už po nás pokukují a právě u nich začíná nejroztomilejší období.
Základní umělecká škola Františka Kmocha pro Alíkov uspořádala 13. ledna Koncert dobré vůle, na kterém účinkovali žáci hudebních a dramatických oborů. Výtěžek činil 1763 Kč, byl předán psímu útulku a bude využit k nákupu veterinárních přípravků. Doklad o nákupu bude předán vedení školy. Děkujeme žákům, pedagogům i nejvyššímu managmentu za přízeň a pomoc.

 Momentálně se v našem útulku uzdravuje z ošklivého zranění fenka leopardího psa Fany. Doufáme, že její příběh bude mít šťastný konec. Nalezena byla v Kolíně a do útulku byla přijata ve špatném výživném stavu a se zraněním, jehož charakter se dá srovnat s chycením tlapky do želez. Fany měla ošklivě zdeformovaný a zbytnělý kloub na levé hrudní končetině, chybějící kůži na prstech a záprstí, obnaženou kost a nekrozu měkké tkáně. Jediné řešení na záchranu jejího života byla amputace postižené části končetiny a samozřejmě celková léčba antibiotiky. Vzhledem k tomu, že Fany je mladá - odhadem roční psí slečna a její šance na uzdravení se jevila poměrně velká, rozhodli jsme, že náročný a nákladný zákrok podstoupí. Operace byla financována z části výtěžku série vánočních koncertů pro pejsky, kterou uspořádala paní učitelka Moosová s žáky ZŠ Masarykova. Žáci si tedy můžou směle zapsat do žákovských knížek, že zachránili Fance život a to je úžasné, že. S Fanynkou jsme 14 dní po operaci žáky navštívili a Fany demonstrovala, kterak skotačí o třech tlapách. Dostala lehce se zpožděním vánoční dárek a my za ní moc děkujeme. Taktéž díky vedení školy za podporu těchto charitativních koncertů.
Musím podotknout, že chybějící tlapka Fany v nejmenším nebrání v pohybu a celkově v prožití plnohodnotného, pohodového psího života. To už bude záležet na novém pánovi. O zájemce o našeho třínohého "Meresjeva" není nouze, máme rozhodně možnost výběru a tak nám přejte šťastnou ruku a Fany šťastnou tlapku. Říká se, že štěstí přeje připraveným a Fany je připravena s dobrou náladou neustále. Připravte se tedy i vy. Štěstího se určitě dočkáte. Na mou duši, na psí uši . . . A ať se máte hezky. To vám přeje Alice a útulkovští.
-
-

Příspěvek do Zpravodaje - 10. 03. 2011:
-
 
 
Velevážené a ctěné čtenářské publikum, vítejte v jarním Alíkově.
Máme pro vás zprávy, jaké jste neslyšeli a fotku kouzelné Růži, jakou jste jistě ještě nikdy neviděli.
Nejprve vám s radostí oznamujeme, že naše třínohá Fanynka má nový domov v Přelouči a podle telefonických zpráv je vše v pořádku a má se k světu. Navštívila už svého nového veterináře na nové adrese a její zdravotní stav je v pořádku. Tak doufáme, že šťastný konec se nepokazí. Ještě jednou děkujeme dětem ze ZŠ Masarykova za vyzpívanou podporu Fanky.

Jeden psí průšvih jsme vyřešili a další na sebe nenechal dlouho čekat. Do útulku byla přijata asi 7-8-mi letá fenka francouzského buldočka Růža, nalezená v Kolíně u Tesca. Růža je typický zástupce tohoto plemene, přímo učebnicový. Milovníci a znalci tohoto nadpřirozeného stvoření s netopýřími slechy, sraženým čumáčkem a tenisákovýma očima by zaplesali. Růža je věčně dobře naložený taškář se smyslem pro humor. Miluje společnost, otománek v kanceláři, na kterém střídá pochrupávání v klubíčku s pozicí "rozpláclá žába". Miluje procházky a masáž hřbítku v suché koňské koblize - to nezná bratra. Je na svůj námi odhadovaný věk neuvěřitelně vitální.
Tak a teď se konečně dostávám k jadérku Růženčina problému. Naše milá Růža je ve vysokém stupni březosti. Při prvním kontaktu bylo jasné, že má pupíka kulatějšího než se sluší a patří. Bylo nutné vyšetření dutiny břišní ultrazvukem. Toto vyšetření potvrdilo druhou polovinu březosti a při manipulaci bylo zjištěno, že milá Růža má na bříšku jizvu, jejíž charakter odpovídá například císařskému řezu. Bohužel i to je typické pro toto milé plemeno - komplikované porody fenek.
Když se tak podíváme na Růžu z ptačí perspektivy, vypadá to, že máme v Alíkově želvu. A tak držíme i s naší veterinářkou želví pohotovost a čekáme, kdy Růža zavelí "na Bělehrad".
Je to další z těch osudů, který by nás zajímal. Jak se stane, že se zvířátko s takovou povahou, v takovém věku a stavu ocitne u Tesca a jak je možné, že jej nikdo nehledá. Dle našich zkušeností typujeme: Že by po zemřelém páníčkovi byla vyhozena potomky nebo nežádoucí březost a odmítnutí placení dalších nákladů na veterinární péči nebo pán jen prostě nehledá. Takový slaďoch se totiž nedá "nehledat". Uvidíme - tak jako už mnohokrát.
Takže z toho pro vás, naši milí, plyne jediné. Držte palce pěkně dál, nedáme vám odpočinout. Fanka už je v pohodě a teď na její místo nastupuje Růža - naše kulatá želvička křížená s hodně humornou opičkou.
Hezké zeleňoučké jaro, milí čtenáři, přejeme a jak se to tak pomalu budí všimněte si nevídaného a poslouchejte neslýchané. Všimněte si třeba toho, že pejsci, čičíci i myšky a další podobná havěť mají vzadu na ouškách kapsičky. Fakt. Zdraví vás Alice a spol.
 
-
-
 
Příspěvek do Zpravodaje - 13. 04. 2011:
 
 -
 
Hezkým dubnovým pozdravením započnu jarní hlášení, které bude poklidné a vlídné.
Přesto, že byl alíkovský porodní tým v pohotovosti, milá Růža, kterou jsem v minulém čísle zmínila, námi pohrdla a přivedla 10. března na svět naprosto v pohodě bez nejmenší asistence (pouze pod dozorem) „sedm sametových statečných“. Růža nám se svými potomky předvedla učebnicový, bezproblémový průběh narození i odchovu. Druhý den jedno štěňátko zalehla, čemuž nešlo zabránit. Ostatních šest válečků se má naštěstí k světu. Mají luxusní denní program – občerstvení a spánek střídají s občerstvením a spánkem. Je jasné, že z maminky – francouzské buldočky mají exteriérově hodně, ale tatínek – neznámý vojín si od francouzského buldočího šarmu patrně držel odstup.
Děkujeme všem, kteří drželi palce, aby se dílo podařilo. O naše buldočí drobečky je extrémní zájem, který jsme skoro za deset let naší existence nezažili. Denně – po dobu několika týdnů vyřizujeme minimálně deset „růžecích“ telefonátů ze všech koutů Čech a spoustu e-mailů navrch. Strhla se přímo buldočí mánie. Štěňátka pracovně nazýváme „Růžata“.
 
S nástupem jara jsme byli opět obdarováni a to hned třikrát – jak v pohádce.
 
Kynologický klub Simire pro nás uspořádal sbírku na plese v Pňově Předhradí. Výtěžek 1757 Kč bude použit na léčbu potřebného pejska nebo na pořízení veterinárních přípravků.
Dalšími našimi mecenáši jsou operátoři směny A firmy Lear corporation, kteří se v náš prospěch zřekli voucherů – bonusových zaměstnaneckých poukázek v hodnotě 7 100 Kč, za které opět pořídíme v lékárně veterinární přípravky a léky pro psy. Pěkně nás skupinově navštívili a „dali dary“.
Do třetice všeho dobrého nám udělali radost žáci Masarykovy Základní školy ve Velkém Oseku, kteří uspořádali prodejní výstavu svých keramických výtvorů a za utržený obnos nakoupili opuštěným pejskům šest velkých pytlů kvalitních granulí a konzervy, které nám spolu s pedagogy osobně předali. Dětem děkujeme za čas a tvořivost, kterou dali do uměleckých výtvorů, pedagogům za jejich vedení a ředitelství školy za umožnění této sbírky.
 
Všem mnohokrát a pokorně děkujeme a opravdu se těšíme z jejich zájmu a štědrosti.
 
22.května vás spolu s DDM v Kolíně zveme na jarní „Přes pohádky do útulku za zvířátky“. Opět si zasoutěžíte s pohádkovými bytostmi, zamlsáte, občerstvíte, zatančíte a zaskotačíte. Bližší informace budou zveřejněny včas v regionálním tisku, na našich webových stránkách www.utulekkolin.estranky.cz a patřičně étherizovány městským rozhlasem.
 
Děkuji vám, trpěliví čtenáři, za pozornost. Hoďte válenky do regálu, na nožky obujte jarní škrpály, květinový šátek na šíji, svižné sáčko na těěělo, tralaláka nad čelo, sedmikrásku na uchu, kluci krásku za ruku – a pak hajdy do JARA. To vám přeje Alice a všichni z Alíkova.
 
-
-
Příspěvek do Zpravodaje - 13. 05. 2011:
 
-
 
 Každý smutný psí příběh s dobrým koncem je radost pustit do médií neb ve většině z nás vyvolá příjemně chlácholivé pocity, které známe z pohádek – jaká úleva, když dobrý král Míroslav napraví pyšnou princeznu a potře prohnané královské rádce nebo Křemílek s Vochomůrkou učešou vílu, aby mohla zatančit krásná a učesaná Měsíčkovi – jinak by jí pohltila černá tma, „ve které by zabloudila až do konce“ ( jak v pohádce sama říká ). Nu a nám v Alíkově se čas od času zadaří napravit pyšného nebo prohnaného pejska nebo učesat zanedbaného hastroše a tím popostrčíme jeho šanci na nález nového domova. To se pak dostaví radost z odvedené práce, což je pocit velmi přítulný.
Letos tomu bude deset let, co kolínský útulek započal svou existenci. Za ten čas jsme zažili spoustu nepochopitelných momentů, rozdýchávali různé smutné případy a kroutili hlavami nad všemožnými nekalostmi, kterých se dopustili nám neznámí majitelé našich čtyřnohých chovanců.
Bohužel poslední případ patří k těm nejsmutnějším a nejzrůdnějším. Koncem dubna jsme přijali asi ročního irského setra v neskutečně žalostném stavu. Byl nalezen v příkopě u cyklistické stezky poblíž odbočky k psímu útulku. K nám byl dopraven náhodnou kolemjedoucí řidičkou, která si jej všimla. Je naprosto nemožné, aby se na místo nálezu dostal svými silami. Nedokázal se postavit a jen ztěžka pozvedl hlavu. Měl zapadlé oči, cyanotické sliznice, atrofované svalstvo celého těla a na pohmat zvětšené některé orgány . . . jeho hmotnost činila 6 kilogramů. Pro ilustraci – dospělý setr váží 27 – 32 kg. Veterinární lékařka zkonstatovala, že jeho celkový stav je naprosto neslučitelný se životem a diagnostikovala „skorosmrt“ vyhladověním. Na uzdravení ani přežití neměl šanci. Jediná možnost bylo injekční uspání a tím ukončení jeho trápení. Případ byl předán Policii ČR k dalšímu šetření a zmedializován v tisku a Krimi zprávách na Primě. Hlavním důvodem je snaha najít pachatele neboť jak řekla policejní psycholožka – pokud je někdo schopen způsobit takové útrapy zvířeti, může se jeho patologické chování kdykoliv obrátit proti člověku či dítěti.
Proto prosíme každého, kdo by mohl k případu cokoliv dodat nechť to oznámí policii nebo kolínského útulku.
Děkuji vám, čtenáři, za pozornost a pochopení. Ne vždy je ejaja hopsasa. Občas se zatáhne, ale to nevadí, protože to špatné zase odtáhne, aby to lepší přitáhlo a to hodně dobré a příjemné vylezlo ( jako had z díry ). Inu život je občas takový – darebák jeden.
To lepší a příjemnější májové vám přeje Alice z Alíkova.
 
-
-
 
Příspěvek do Zpravodaje z 13. 06. 2011:
 
-
 

Přeji všem „prázdninově vyletňovací“ náladu neb vakace se blíží. Tentokrát alíkovské tamtamy zabubnují velmi krátce.

Děkujeme všem, kteří absolvovali květnovou akci pro děti „Přes pohádky do útulku za zvířátky“, za účast a za finanční i naturální pomoc v podobě dobrovolného vstupného. Výtěžek se vyšplhal těsně pod 5 000 korun. Velmi za něj děkujeme. Bude využit opět k nákupu krmení nebo veterinárních přípravků.

Děkujeme paní Zdeňce Jandejskové ze Zálabí za pytel pohádkových pajduláčků, které vlastnoručně upletla a uháčkovala. Krtečky, tučňáky, sněhuláky a barevné panáčky si děti odnášely jako odměnu za splněné úkoly. Paní Jandejsková takto nezištně udělala radost již mnoha dětem v dětských domovech a nemocnicích. Její laskavost ocenila děkovným dopisem za svou nadaci i paní Olga Havlová. Doufám, že se na mě za prozrazení nebude zlobit, ale dobré věci by měly být vyzrazovány a zveřejňovány, by šířily dobrou náladu obce čtenářské. Ještě jednou děkujeme.

V Alíkově zavládl poslední dobou poklid – po nedávných „jobovkách“. Poklidem myslím čas, kdy útulkem procházejí převážně psíci pohodoví a příliš se nám nehromadí. Jsme tomu rádi, alespoň si lehce odpočineme.

Posledním důležitým sdělením je zprávička o změně provozovatele Alíkova. Od prvního července bude kolínský útulek patřit pod městskou policii. Tím zpečetíme již desetiletou spolupráci s kolínskou četnickou stanicí, kterou si nemůžeme vynachválit.

A že se blíží letní, prázdninový čas, zavelte si na chvíli „štronzo“, nastavte čenichy sluníčku a mozek na volnoběh, očiska upřete do zeleně a bosky hybaj k rybníku. Ať je vám vesele. Moc vás zdraví Alice a spol.

 

-
-
 
Příspěvek do Zpravodaje z 20.07. 2011:
 
-
 
 Příjemná prázdninová letní rána, poledne, odpoledne, večery a noci vám přejeme všichni z Alíkova.

Zpravodajství bude laděno do durové, tedy pozitivní tóniny a ponese se na vlně vlídné, by nebylo letní pohodové náladě ukrojeno.

V minulém čísle Zpravodaje jsem zmínila změnu provozovatele psího útulku, kterým je od 1. července Městská policie Kolín. Tím došlo k některým změnám:

Budete-li nám chtít napsat elektronickou zprávu, učiňte tak na: utulek@mpkolin.cz , budete-li chtít poslat těm našim chlupáčům něco na přilepšenou, můžete tak učinit vkladem na nový účet, který patří výhradně Psímu útulku: Česká spořitelna: 4726562 / 0800 a budete-li se chtít podívat na hafany, najdete nás na stejném místě, které se samozřejmě nemění – stále na mýtince za lesem, vedle čistírny odpadních vod. Telefonní číslo do Alíkova zůstává také stejné: 321 715 220, webová adresa stejně tak: www.utulekkolin.estranky.cz i návštěvní hodiny tikají beze změny.


 

Srdečně zveme všechny psí milovníky na již tradiční Kolínské alíkoviny, které se konají v sobotu 1. října 2011 od 13.00 v lesoparku Borky u Restaurace Stap. Hostem by měl být opět pan Zdeněk Srstka. Účast přislíbil také starosta Města Kolína Vítek Rakušan. O doprovodný program se postará Pavel Zvolský se svým psím spřežením, kynologové z Pňova, kynologové z Vrdů - s velmi zajímavými ukázkami toho, co pejsci pod odborným vedením dokáží. Pro pejsky a jejich majitele, kteří se umístí na předních příčkách v jednotlivých soutěžích chystáme zajímavé ceny a pro návštěvníky další zajímavosti.

Pro soutěžící platí opět stejná pravidla jako v minulých ročnících. Pejsek musí být očkován proti parvoviróze, psince a vzteklině a majitel při přihlášení do soutěže musí předložit platný očkovací průkaz veterinární kontrole. Soutěží pejsci od věku 6 měsíců ušlechtilí i neušlechtilí – bez rozdílu – zkrátka lotr nebo hrdina – na Alíkovinách všechno jedna rodina. Nesmí se zúčastnit psi agresivní, nemocní nebo háravé fenky. Následně se můžete zapsat do kterékoliv disciplíny, kterou si pejsek vybere – po řádné poradě s majitelem / v tomto případě nebudou úplatky voňavým buřtíkem kvalifikovány jako korupční jednání /. Zápis proběhne od 12.00 do 13.00. Tyto informace podávám s předstihem právě proto, aby měli soutěžící čas, nechat svou psí šelmu očkovat a včas zabukovat říjnovou sobotu na tuto lumpárnu. Bližší informace nalezenete také na úvodní straně našich webovek, na telefonu psího útulku, v místním tisku a plakátkách, kterými se chystám zaplavit Kolín. Neváhejte s účastí, budeme se na vás těšit.


 

Do třetice Vám představím naší milou Jarušku – asi 8-mi letou kříženku, která byla nalezena ve Štítarech v zanedbaném stavu, kulhající a poloslepá. Toto velmi milé, přítulné zvířátko již není zanedbané, jelikož bralo koupel při které bylo vzorné / určitě zvyklé na úpravu srsti /, ale zůstalo kulhavé se zbytky zraku. Jaruška nikterak svému handicapu nepodléhá, naopak je velký mazel, vrtichvost a miluje společnost, jen potřebuje více než ostatní naši chovanci svého vlastního pána, kterému by mohla položit na oltář svou psí podstatu. Jaruška potřebuje klidného, milého, přítulného páníčka mírné povahy, který položí do misky nějakou tu dobrotu a sebe zase na oltář Jarunce. Kdyby se tak pěkně shledali nebylo to vůbec marné, ba naopak bylo by to přímo úžasné. Tak tomu přejme a dobře to dopadne. Vždyť stejně tak chodí i vše ostatní v životech psích i lidských. Mějte dobrácké léto – přeje Alice a spol.

-

-

Kolínský deník - 10 let psího útulku:

-

 

       - kolik pejsků prošlo za 10 let fungování útulkem?
 
Dvacátéhotřetího srpna tomu bylo deset let, kdy k nám městská policie přivezla prvních pět pejsků, které do té doby přebývali v záchytných kotcích v areálu městské policie. Jeden z nich byl voříšek Punťa, který figuruje na jedné z našich pohlednic. Za těch deset let bylo přijato přesně na den 2 733 psů
 
-         jak kolínský útulek vidíš? Mluví se o něm jako o nejlepším ve středních Čechách (minimálně)
 
To bych se bez falešné skromnosti bála tvrdit, snad by to bylo i chvástání ba až rouhání a to by se mi mohlo zdát v noci o loupežníkách. Já osobně to hodnotit nemohu. Máme rozhodně dobré podmínky pro poskytování kvalitní péče o hafany. Základem je samozřejmě přístup zřizovatele-majitele, kterým je Město Kolín a který psí útulek dotuje, dále dobrý personál, který bez této dotace nemůže být dobrým a stabilním personálem. Tady bylo obojí pozitivně naplněno a ostatní se od toho odvíjí. Myslím tím, prosím, mé kolegy, kteří jsou psí zarytci s dávkou takového zvláštního druhu „psí poťouchlosti“. Mají výborné znalosti ze všech možných oblastí psí vědy a dokáží je aplikovat. Vědí, kterak na pejska nenápadně vyzrát, jak jej vychovat, apod.
Jinak slýcháme často od návštěvníků, že náš útulek je krásný, čistý. Libují si také v časové dostupnosti, kterou způsobuje právě personální obsazení, které umožňuje čtyřiadvacetihodinové pokrytí. Pejsky vydáváme do celé republiky, za což vděčíme našim webovým stránkám, které si spravujeme sami a které nám vytvořila z lásky Petra Pokorná z DDM Kolín. Okamžitě naváži na spolupráci s DDM, která je letitá, ověřená a velmi přínosná. Mám je ráda a tímto děkuji celému osazenstvu s Lubošem Votroubkem v čele za těch deset let spolupráce a na dalších letech si dovolím do budoucna tvrdošíjně trvat.
Při naší nízké kapacitě 28 psů dokážeme ročně průměrně 280 psů přijmout a najít jim nový domov, přičemž vyhovíme navíc požadavkům většiny obcí, které k nám umisťují psy za poplatek. Taktéž za stejných podmínek přijímáme psy od majitelů.
Podotýkám, že nevydáme psa každému. Zájemce také odmítáme.
 
-         kolik má dnes útulek zaměstnanců a čím disponuje (odchytové tyče, školení...)?
 
O Alíkov se stará celkem pět lidí, z čehož čtyři mí kolegové se střídají po 12-ti hodinách v nepřetržitém běhu útulku. Prošli několikadenním školením odchytu zvířat při Vysoké škole veterinární v Brně, složili zkoušky, na jejichž základě dostali k této činnosti osvědčení. Vítek Husa a Jarda Rajsík před příchodem do Alíkova pracovali v trojském útulku, což je velká škola, Pavel Světinský pracoval jako profesionální psovod u hradní stráže a Zdeněk Radoměřský, původně zootechnik je letitým členem kynologické organizace.
Máme několik odchytových tyčí, speciální odchytové rukavice a foukací uspávací set. Ve finále jsou nejúčinějším a nejosvědčenějším odchytávadlem piškoty.
 
-         jaké akce útulek pořádá, s kým spolupracuje, jaké jsou výsledky?
 
Pořádáme pravidelně ve spolupráci s již zmíněným DDM Kolín jarní Přes pohádky do útulku za zvířátky a podzimní Kolínské alíkoviny, což je naše největší událost v roce. Dalších akcí se účastníme jako aktivní i pasivní hosté – například jezdíme každé září do Prahy-Vinoře na Sen zvířat, což je největší umisťovací a sponzorská akce pro útulky za účasti celebrit. Účast je nutná z důvodu kontaktů a propagace útulku. Partnerů se kterými spolupracujeme na menších akcích je hodně a na vyjmenování bohužel není prostor.
Největším naším partnerem je to naše vojsko sestavené z jednotlivců, které pravidelně ukazuje svou sílu o Vánocích. Jsou jak Blaničtí rytíři s tím rozdílem, že k nám jednou za rok z té hory vystoupí a pomohou. Ti legendární blaničtí stále čekají až bude hůře.
Jinak o adventu se nezastavím, oslovují nás školy a různé organizace i jednotlivci. Pořádají na nás sbírky a koncerty. Je to úžasné. Například naše milá ZŠ Masarykova se svou sérií vánočního zpívání – pravidelně vyzpívají obří koledu nebo Vyžlovka u Kostelce nad Černými lesy – jezdím tam na „Rozsvěcení stromečku“ s pohlednicemi a vozím odtamtud finanční obnos, krmení, deky a dobrou náladu. Manželé Kuprovi v rámci svých tanečních kurzů pořádají pravidelně mikulášskou sbírku – díky nim se ocitám při děkování
 na tanečním parketu s psím partnerem. Stálými mecenáši jsou manželé Rakušanovi. ZUŠ Františka Kmocha pořádá Koncerty dobré vůle. Není možné všechny mecenáše vyjmenovat, což mě mrzí – Dejte mi celé jedno vydání . . .
Rozhodně díky za pomoc a spolupráci Kolínskému deníku.
Takže výsledky spoluprací? Olééé.
 
-         - vzala sis nějakého pejska z útulku? Jak to musí člověk dělat, aby si nevzal téměř každého?
 
Zmocnilo se mě to více než jindy letos zjara, když se narodil v útulku francouzské buldočce Růže. Byl nejmenší, nejpomalejší, všichni přes něj lezli, ale on vytrval ( jako hrdý Budžes ). Jmenuje se Lojzík a má přezdívky Oslík a Tlačenka. Tak máme pejsky dva.
Jak si nevzít z útulku téměř každého? Pro duševní i fyzickou pohodu platí: Dobrého jen pomálu.
 
-         - vedeš útulek od úplného začátku, měla jsi někdy chuť toho nechat?
 
Vzhledem k tomu, že jsem stále v útulku, nebudu říkat, že měla. Až to bude na „měla“, tak tam nebudu.
S kolegy jsme se shodli, že když občas cítíme únavu a vyčerpání, je to díky některým lidem. Hafani nás pak zachraňují.
Mít svou práci hodně rád a brát ji tak trochu jako „své dítě“ je nevýhoda, člověk je zranitelnější. V případě že by mělo dojít k zásadnímu střetu, je protivník ve výhodě. Teoreticky.
 
-         - který psí příběh si ti nejvíc vryl do paměti? Záporný je asi jasný, ale co kladný?
 
Je jich více. Tento je spíše úsměvně-obyčejný a lidský.
Svého času do útulku pravidelně vozila hlídka městské policie pejska recidivistu, který býval odchytáván vždy skoro na stejném místě a jeho pán si jej vždy co nejdříve vyzvedával v útulku. Takový pravidelný rituál. Jednou opět přivezla hlídka městské policie našeho recidivistu, ale tentokrát s ještě jedním pejskem – poloslepým veteránem. Opět jsme telefonicky zpravili majitele o pobytu jeho mazlíka u nás, ten se ještě týž den dostavil a při přebírání recidivisty se nás ptal, zda hlídka MP nepřivezla ještě jednoho pejska – a popsal onoho druhého „doprovoda“. Popis seděl, pejska poznal, pejsek poznal jeho a tak jsme se dozvěděli, že náš známý odběratel má pejsky dva. Při vyplňování protokolu jsem jen tak na okraj řekla, že je fajn, jak se o pejsky stará včetně onoho veterána. Pán mi sdělil, že má pejska-veterána po svém tatínkovi, který před pár lety zemřel. Tedy jsem podotkla, jak je úžasné, že se pejska ujal. A pán tak křehce odpověděl: “ Já tatínkovi slíbil, že se o psa postarám a kdybych to nesplnil, víte, . . . já se táty bojím“ a pozvedl prst k nebesům.
 
-         - jako útulek se snažíte lidi taky vychovávat k zodpovědnosti a vztahu k živým tvorům? Do jaké míry se to daří?
 
Za oněch deset let je znát posun. Trvalo poměrně dlouho než lidé pochopili, že k nám nelze zdarma vozit hromadně pejsky vždy, když jim začnou překážet nebo je přestanou bavit. Užili jsme si dost hanlivých poznámek i výhrůžek. Dnes se nám jich ještě občas také dostane, ale v menší míře. Po deseti letech je stále hodně těch, kdo nechápe některé logické principy psího útulku a ani nechce pochopit. Hrubě se rozčilují, pokud jim nevyhovíme podle jejich představ a odmítají návrhy jiných, mnohdy lepších řešení. Arogantní a pohrdavé projevy také nejsou výjimkou. Inu člověk.
Ona výchova lidí není nic jiného, nežli trvání na respektování souhrnu pravidel, za jakých lze v našem utulku   manipulovat s pejsky. Snažíme se ve prospěch psů s ohledem na potřeby a možnosti lidí.
 
-         - jak se útulek od doby svých počátků změnil?
 
Asi jako vše a každý za deset let. Vše zestárlo, včetně nás zaměstnanců, něco zmoudřelo, včetně nás zaměstnanců, něco zaniklo – iluze o některých lidech, něco vzniklo – iluze o některých lidech, něco se stále opakuje, něco se pozměnilo – máme třetího a doufáme že definitivního provozovatele - Městskou policii Kolín. A něco je TRADICE – a to je většinou spontánní dílo času.
 Vzhledem ke stejnému personálnímu složení o několika málo lidech vznikl v Alíkově za deset let svérázný humor, slang a kolegiální i přátelské povědomí zatím bez velkých konfliktů.
Tady bych si dovolila za těch deset let kolegům poděkovat.
 
-
-
 
Příspěvek do Zpravodaje z 08. 09. 2011:
 
-

Příjemná baboletní rána, poledne, odpoledne, večery a noci vám přejeme všichni z Alíkova.

Zpravodajství bude laděno do durové, tedy pozitivní tóniny a ponese se na vlně vlídné, by nebylo pohodové náladě ukrojeno.

V minulém čísle Zpravodaje jsem zmínila změnu provozovatele psího útulku, kterým je od 1. července 2011 Městská policie Kolín. Tím došlo k některým změnám:

Budete-li nám chtít napsat elektronickou zprávu, učiňte tak na: utulek@mpkolin.cz , budete-li chtít poslat těm našim chlupáčům něco na přilepšenou, můžete tak učinit vkladem na nový účet, který patří výhradně Psímu útulku: Česká spořitelna: 4726562 / 0800 a budete-li se chtít podívat na hafany, najdete nás na stejném místě, které se samozřejmě nemění – stále na mýtince za lesem, vedle čistírny odpadních vod. Telefonní číslo do Alíkova zůstává také stejné: 321 715 220, webová adresa stejně tak: www.utulekkolin.estranky.cz i návštěvní hodiny tikají beze změny.

 

  1. srpna tomu bylo přesně deset let, kdy jsme přijali prvních pět pejsků a tím zahájili aktivní existenci Psího útulku v Kolíně. Místním tiskem o naší „desetiletce“ proběhla dvoudílná reportáž. V dalším významném deníku bohužel nebylo ve finále tolik místa, aby byly otištěny všechny odpovědi na otázky, které mi redakce poslala a tak si dovolím využít prostor ve Zpravodaji a odpovědi zveřejním jeho prostřednictvím.

Tak tedy:

 

- jak jste oslavili deset let útulku?

Alíkovské desátiny teprve oslavíme v sobotu 1. října na Kolínských alíkovinách, což je naše nejvýznamnější akce v roce a organizujeme ji ve spolupráci s DDM Kolín. Datum konání je závislé na volném termínu pana Srstky, který je již tradičně naším hostem. Desáté narozeniny se s „Alíkovinami“ rozcházejí pouze o 1 měsíc, časově to tak zkrátka vyšlo. Jinak jsme interně sami pro sebe zavzpomínali, více soustředíme na první říjen.

kolik přibližně psů se v útulku za tu dobu vystřídalo?

Přesně na den, přesně na chlup – samozřejmě psí, bylo za deset let přijato 2 733 pejsků. Ročně průměrně přijmeme 280 hafanů.

- co se za tu dobu změnilo?

Naštěstí se postupně změnilo povědomí o tom, na jakém principu náš útulek funguje. Zpočátku si dost lidí myslelo, že k nám mohou kdykoliv bezplatně odložit svého pejska. Užili jsme si hodně nepříjemných reakcí. Jsme omezení kapacitou, nemůžeme vyhovět všem. Když si kdokoliv postaví dům pro čtyřčlennou rodinu, rozhodně v něm neubytuje půl města zadarmo, protože to nejde z mnoha logických důvodů. Dále je tu výchovný moment – pořízení psa je vážný závazek vůči živé bytosti na spoustu let, srovnatelný se závazkem například vůči dítěti. V neposlední řadě je zde majitel-zřizovatel, který útulek financuje a který určuje pravidla, za jakých k nám budou přijímáni psi.

- máte nějaký zážitek který stojí za zmínku?

Je jich hodně. Tak například:

Čas od času se v Alíkově objeví pejsci s nespoutanou svobodnou duší, kterým je kotec malý. Co kotec - i výběh, co výběh – i zahrádka, útulek, Zálabí . . . Překonávají bez problémů třímetrový plot a přeskakují jak klokani překážky slušných výšek a to stále-neustále - takoví MOTÝLCI – jako ve slavném filmu režiséra Franklina „Motýlek“. Jeden takový voříšek, jmenujme ho třeba Ferda – přátelský recidivista-útěkář, nesměl zůstat při venčení v oploceném prostoru bez dozoru. Jakmile dozor odešel, hop a byl pryč. Trvalo déle, než našel nový domov, jelikož právě tato jeho záliba většinu zájemců odradila. Po nějaké době svůj pelíšek našel na Zálabí. Asi po týdnu k nám jeho nový pán volal, že se Ferda ztratil a že to není poprvé a že má obavy z dalšího vývoje událostí a poprosil nás, abychom dali vědět, kdyby jej hlídka městské policie našla a přivezla do útulku. Že je mu to líto, ale přivezl by nám jeho očkovací průkaz a pejska vrátil – z obav z průšvihů na jeho toulkách. Tak jsme slíbili a čekali. Opravdu druhý den přivezla Ferdu policejní eskorta a my jsme zavolali pánovi, že se Ferda vrátil a že může přivézt potřebnou agendu. Tak se ujednalo. A že čert opravdu nikdy nespí, stačila chvilka nepozornosti a milý Ferda přešplhal plot a byl opět pryč.

Za pár hodin volal jeho adoptivní pán, že se Ferda vrátil a že za těchto okolností nezbývá nic jiného, než dát Ferdíkovi ještě šanci, když předvedl tak kajícný akt. Inu Ferda možná vytušil svou poslední šanci a možná se i polepšil. Vlastně si tak trochu vybral domov, ve kterém konečně spočine, sám.

- plánujete teď nějakou další akci?

Zmínila jsem Kolínské alíkoviny – 1.října.

Před tím -10. září jedeme do Prahy – Vinoře na akci Sen zvířat, což je jedna z největších umisťovacích výstav pro útulky z celé republiky za účasti celebrit. Účast je nutná z důvodu kontaktů, propagace . . . Pravidelně odtud vozíme krmení a chovatelské potřeby od sponzorů. Dále se pomalu blíží advent a to se od konce listopadu do Vánoc nezastavím – koncert střídá koncert, sbírka sbírku. To je velmi milé období.